Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tálibán znovu silí. Je navíc vstřícný i k Islámskému státu

Tálibán znovu silí. Je navíc vstřícný i k Islámskému státu

Po celém světě se diskutuje o nebezpečí ze strany Islámského státu, který působí na území Sýrie a Iráku. Experti se ale nyní budou muset začít zabývat další hrozbou, jež přichází z Afghánistánu a Pákistánu a je stejně nebezpečná jako Islámský stát. 

V posledních několika dnech otřáslo Pákistánem po dvouleté éře relativního klidu pět sebevražednýh útoků, při kterých zemřely stovky lidí.

Došlo k nim poté, co pákistánské vojenské jednotky podnikly masivní operace proti tamní odnoži Tálibánu a dalším džihádistickým skupinám a prohlašovaly, že vedení organizace je zničeno. Následné sebevražedné atentáty ale ukázaly, že úplně potlačené zdaleka nejsou.

Muhammad Churasání, mluvčí pákistánského Tálibánu, rozeslal email, ve kterém prohlašoval, že se všechny frakce organizace spojují. Tajný zdroj serveru Daily Beast řekl, že vládní ofenziva organizaci skutečně rozprášila,  její ideologie ovšem přežila a na ní byli schopni vše znovu vystavět.

Vůdci frakcí měli podle stejného zdroje schůzku 20. ledna, kde se dohodli na útocích v Afghánistánu a Pákistánu. Někteří členové vedení tam také navrhovali amnestii pro ty, kteří přeběhli k Islámskému státu. Afghánský Tálibán chce dokonce, aby se k němu IS připojil.

Šance o takové propojení se nyní ještě zvýšily, protože Američané prostřednictvím dronů zabili lídra afghánského Islámského státu. Nahradil ho Abú Haseb, který dříve vedl pákistánskou kašmírskou organizaci Lashkar-e-Taiba.

Organizaci navíc nahrává to, že se vlády Pákistánu a Afghánistánu vzájemně obviňují z podpory rebelů u sousedů a na obou stranách díky tomuto konfliktu nabývá Talibán na síle.

Znalý evropský diplomat poznamenává, že teroristé v Afghánistánu a Pákistánu jsou nyní silně propojeni a pokud vlády obou zemí tvrdě nezakročí, teroristé zůstanou v této nebezpečné části světa silnými hráči.

Podle zdroje Daily Beast Spojené státy zůstávají pro Tálibán nepřítelem číslo jedna. Nový bezpečnostní poradce Donalda Trumpa generál H. R. McMaster právě v Afghánistánu ale značně pohořel.  V roce 2010 měl pomoci tamní vládě, kterou Spojené státy podporovaly, bojovat s korupcí a krádežemi, jež podkopávaly vše, co chtěl Washington změnit. Někteří lidé dosazení z Washingtonu ale byli stejně zkorumpovaní jako místní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744