Tandem Merkelová-Macron bude silnější než se Sarkozym, říká expert. ČR musí být ve střehu | info.cz

Články odjinud

Tandem Merkelová-Macron bude silnější než se Sarkozym, říká expert. ČR musí být ve střehu

Německo tvoří spolu s Francií hlavní motor Evropské unie, který zažil silné roky hlavně v období, kdy byla v čele Německa Angela Merklová a Francii zároveň vedl Nicolas Sarkozy. Po nástupu Francoise Hollanda francouzsko-německý výkon tak trochu odezněl, se zvolením Emmanuela Macrona by se však mohl dočkat nového oživení. Nový prezident Francie má s Angelou Merkelovou mnoho společného a pojí je i silnější vzájemná chemie. Unie se proto musí připravit na užší integraci v rámci eurozóny, kde Česko chybí. První náznaky ohledně budoucnosti tandemu Merkelová-Macron se dají čekat po pondělní schůzce obou evropských lídrů v Berlíně, definitivně jasno však bude až po podzimních volbách v Německu.

Zatímco Francie má po zvolení centristy Emmanuela Macrona prezidentem o svém vedení na příštích pět let jasno, Německo rozklíčování této otázky teprve čeká. Poslední úspěchy Angely Merkelové v zemských volbách však naznačují, že má k obhajobě křesla kancléřky velmi blízko. Do záříjových voleb je ale stále daleko.

„Angela Merkelová je předsedkyní nejsilnější německé strany, která podle průzkumů vede nad druhou SPD o deset procentních bodů. S její vládou je nadpoloviční většina občanů spokojená. Je populárnější i v přímém srovnání se svým konkurentem Martinem Schulzem. Pokračování Merkelové v kancléřském úřadě je tedy pravděpodobné,“ řekla pro INFO.CZ analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová. I ona ale připomíná, že do voleb zbývá ještě hodně času.

Pokud Merkelová v září nejvyšší post obhájí a Emmanuel Macron bude slavit úspěch také v červnových parlamentních volbách, ve kterých bude bojovat o podporu Národního shromáždění, Evropu zřejmě ovládne silný německo-francouzský tandem.

Právě tyto dvě země stály u zrodu evropské integrace a unii obyčejně dávají nové impulsy, mluví se proto o „motoru“ Evropské unie. Velmi silné spojenectví v tomto směru však Angela Merkelová zažila naposledy s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Po nástupu Francoise Hollanda do čela Francie se vše tak trochu zadrhlo, s Macronem by však mohlo přijít nové oživení.

Pro Německo to je poslední šance

Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla z Ústavu mezinárodních vztahů bude nový tandem Merkelová-Macron dokonce silnější než ten se Sarkozym. Nového francouzského prezidenta totiž s ostřílenou německou kancléřkou pojí hlavně velká důvěra v Evropskou unii. „Ten tandem bude ještě silnější než se Sarkozym. Bude to fungovat i emočně, Macron je člověk, který je Merkelové svým naturelem bližší než byl Sarkozy,“ řekl pro INFO.CZ Handl.

Kromě vzájemné chemie nově vznikajícímu francouzsko-německému spojenectví nahrává i nové nastavení vztahů v rámci unie. „Evropa je ve stavu, kdy vyžaduje změnu a to Německo nezvládne samo, potřebuje partnera. Nyní ho má,“ říká Handl. Zatímco před tandemem „Merkozy“ se řešila hlavně finanční krize, dnes leží na stole funkčnost samotných evropských institucí a Evropa dává najevo, že potřebuje zásadní posun.

„Německá politika si je vědoma toho, že to je možná poslední šance, jak Evropu stabilizovat a dostat ji do té podoby, aby se s ní identifikovala většina států EU. Německo dnes nemá žádnou jinou alternativu nebo možnost a vnímá to jako jednu z posledních šancí, jak Evropu posunout dál,“ tvrdí Handl.

Podobně to vidí také Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů. „Německá politická elita si moc dobře uvědomuje, jak mohlo být v minulosti její působení například zahraniční politice nebo uprchlické krizi vnímáno. Němci potřebují Francouze, aby vyvážili svou politiku hospodářské stability a také to, že jsou někdy vnímáni jako arogantní partneři, kteří se snaží ostatním diktovat,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ. Německo se tak bude snažit této nálepky do budoucna zbavit.

„V tomhle ohledu chápou příchod Macrona jako šanci, která se už nemusí opakovat. Může se lehce stát, že za pět let tu opět bude ve druhém kole francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová nebo kdokoliv jiný a tentokrát budou šance na jejich výhru vyšší,“ dodává Eberle.

Česko se musí rozhodnout

Nový tandem Merkelové a Macrona zřejmě silně pocítí také Česká republika. Francouzský prezident je totiž silným zastáncem reformy Evropské unie, kterou chce nasměrovat k užší integraci. „Macron má skepsi vůči tomu, že se dá provést reforma celé unie během jeho funkčního období, proto se soustředí pouze na eurozónu. Hovoří o vytvoření hospodářské vlády eurozóny, rozpočtu eurozóny nebo parlamentu, který by unijní rozpočet schvaloval,“ vysvětluje Handl, proč se zaměřuje hlavně na změny v kruhu zemí platících eurem. 

„V minulosti byl Macron také pro zavedení evropských dluhopisů, které jak známo Merkelové vláda odmítá,“ říká Lizcová. Německá vláda se užší integrace pouze v rámci zemí platících eurem dlouhou dobu snažila vyvarovat. „Bála se, že by to mohlo vést k rozpadu EU. Dnes ale víme, že Angela Merkelová v posledním půlroce uznává, že je změna nutná a bude muset přijít v té užší integraci na bázi eurozóny,“ dodává Handl.

Pokud tandem Merkelové s Macronem začne prosazovat užší integraci v rámci eurozóny, Česko by mohlo zůstat mimo. „Pro nás jako nečleny eurozóny to znamená, že se nám bude Evropa vzdalovat a že se musíme soustředit na dvě věci. Na vyjednávání s eurozónou a pro nás hlavně s Německem, aby to nebyl uzavřený klub a dalo se k němu v budoucnu připojit. A zadruhé se Česko bude muset rozmyslet, jestli vůbec chce být členem eurozóny,“ říká Handls s dodatkem, že síla rozvoje Evropy bude právě v kruhu zemí platících eurem a bude záležet na ostatních státech, jak dlouho budou stát opodál. Současná politická reprezentace Česka přitom euro nechce a jeho zavedení je víceméně v nedohlednu.

„To je pro nás klíčová otázka, která nemusí být zodpovězena hned, ale v nějaké dohledné době ano. Česko se bude muset rozhodnout,“ uzavírá Handl. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud