Tanzanie zadržela 65 kouzelníků. Měli provádět rituály s ostatky mrtvých dětí | info.cz

Články odjinud

Tanzanie zadržela 65 kouzelníků. Měli provádět rituály s ostatky mrtvých dětí

Policie v africké Tanzanii pozatýkala 65 tradičních léčitelů, které podezřívá z vražd nejméně deseti dětí. Nejmladší oběti bylo jen pět let, podle jiných zdrojů pak dokonce pouhé dva roky. Těla zabitých byla zohavená a zbavená některých částí, kouzelníci totiž k rituálům používají lidské ostatky. Ve zvláštním nebezpečí jsou albíni – kusy jejich těl, ale třeba i vlasy nebo nehty, jsou mezi léčiteli výjimečně ceněnou komoditou.

K zadržení desítek kouzelníků došlo na jihozápadě i severu východoafrické Tanzanie. Obchodníci s lidskými těly unesli děti v prosinci, a to prý na trhu, kam se vydaly s rodiči. Ostatky ztracených Afričanů policisté nalezli až v lednu. Podle dostupných zpráv se žádný ze zavražděných nezletilců ve věku mezi dvěma a devíti roky nenarodil s albinismem: těla jedinců s touto barevnou odchylkou léčitelé považují za zvláště vhodné pro magické úkony. K některým rituálům ale kouzelníci prostě používají ostatky co nejnevinnějších obětí, tedy nejen albínů. V posledním případě mrtvoly děti postrádaly uši, zuby a genitálie.

Podle tradičních představ lze prostřednictvím podobných rituálů získat nejen zdraví, ale také štěstí, vítězství v politickém boji, nebo třeba fotbalovém zápase. Průzkum Pew Research Center ze začátku desetiletí konstatuje, že v účinnost takových magických úkonů v zásadě věří na 93 procent obyvatel Tanzanie. Což je vysoké číslo i v regionálním srovnání: třeba v sousední Keni je o účinnosti těchto praktik přesvědčena jen čtvrtina obyvatel (27 procent). V Tanzanii patrně i proto působí na 100 tisíc oficiálně registrovaných léčitelů, podle stávajících zákonů ale kouzelníci nemají povinnost o své živnosti informovat úřady.

„Na vině jsou lidové pověry. Řada místních upřímně věří, že jim kouzelníci pomohou,“ cituje stanice BBC Ruth Msafiriovou z regionálního úřadu v Njombe na jihozápadě země. „Vyzýváme všechny rodiče a opatrovníky nezletilých, aby byli na pozoru. A poučili potomky o možném nebezpečí. I když chceme v každém případě zadržet vrahy, musíme vsadit rovněž na vzdělání, a to i mezi lidovými léčiteli,“ dodává Ruth Msafiriová s tím, že podobný excesům lze předejít pouze ve spolupráci s komunitou.

Ve výjimečném nebezpečí se pak nacházejí albíni, jejichž těla jsou pro magické praktiky zvláště vyhledávaná. Podle vyšetřovatelů OSN stojí celé tělo jedince vybaveného albinismem odhadem 75 tisíc dolarů, tedy téměř 1,7 milionu korun. Podle dostupných zpráv se v Tanzanii s vrozenou absencí enzymu tyrozinázy narodí zhruba jeden člověk z 1400, což je neobvykle mnoho. Na Západě přitom připadá jeden albín na zhruba 20 tisíc lidí.

Proti bizarním kouzelnickým praktikám nevystupují jen velitelé policie a nevládní skupiny, ale také probuzenečtí křesťané nejčastěji z rychle rostoucích letničních církví. Ti se pod dojmem horlivých kazatelů vydávají na novodobé hony čarodějů i jejich ženských protějšků. Podle Tanzanského právního a lidsko-právního centra (TLHRC) útočníci jen v roce 2017 při podobných lynčích usmrtili téměř půl tisícovky osob. Není zcela překvapivé, že jsou to někdy sami léčitelé, kteří obviní jiné příslušníky komunity z praktikování černé magie a poštvou na ně vlastní sousedy. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud