Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tažení proti kubánské opozici nepolevuje. Policie zatkla vedení vlasteneckého svazu, oteplení vztahů s USA moc nezměnilo

Tažení proti kubánské opozici nepolevuje. Policie zatkla vedení vlasteneckého svazu, oteplení vztahů s USA moc nezměnilo

Kubánská policie podnikla v noci na dnešek razii v sídle organizace Kubánský vlastenecký svaz (Unpacu) v Santiagu de Cuba a zatkla deset členů vedení, včetně šéfa svazu Josého Daniela Ferrera. Informoval o tom deník El Mundo. Organizace Unpacu v těchto dnech žádala po státu vyšetření nedávného úmrtí jejího člena ve vězení.

Šlo o násilné a absolutně svévolné zadržení našich členů. Nevíme ani, kde teď jsou," řekl jeden z vůdců Unpacu Ovidio Martín. Manželka jednoho ze zadržených rozhlasu Radio Martí řekla, že policie zabavila úplně všechno, počítače, telefony, televizi, tiskárnu i potraviny.

Organizace Unpacu požadovala vyšetření smrti svého člena Hamella Maze, který zemřel minulý měsíc ve věznici v Havaně. Pětačtyřicetiletý aktivista byl zatčen loni v červnu a v cele čekal na soud kvůli trestnému činu opovrhování" úřady. Podle oficiální verze byl příčinou úmrtí infarkt. Aktivisté ale uvádí, že podle nich byl ve věznici vystaven nehumánním podmínkám, mučení a fyzickému násilí.

Nejnovější razie v sídle Unpacu je dalším důkazem toho, že kubánský režim pokračuje v pronásledování svých kritiků a opozičních skupin. Oficiálně je v zemi stále povolena jen jedna politická strana - komunistická.

Mnozí doufali v demokratické reformy poté, co bývalý americký prezident Barack Obama uvolnil vztahy USA s Kubou. Tyto země v červenci 2015 po více než půlstoletí obnovily diplomatické vztahy. Loni v březnu byl Obama na historické návštěvě Kuby, první svého druhu po více než 80 letech. Během ní se setkal i s kubánskými disidenty, včetně Ferrera, a vyzval k dodržování svobod shromažďování či svobody tisku.

Podle kubánských disidentů oteplování vztahů USA a Kuby postavení opozice nijak nezměnilo a podle některých tak jen komunistický režim získal aureolu legitimity. Na Kubě je podle opozice stále několik desítek vězňů, režim dlouhodobě tvrdí, že na Kubě političtí vězni nejsou.

Kubánská policie často disidenty zatýká jen na krátkou dobu, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích. Podle kubánské komise pro lidská práva loni oproti předchozímu roku počet zadržených na Kubě stoupl o deset procent, na více než 10.000.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744