„Teď musíme zabít my je.“ Ve Švédech roste po teroristickém útoku zloba, migranti čelí násilí | info.cz

Články odjinud

„Teď musíme zabít my je.“ Ve Švédech roste po teroristickém útoku zloba, migranti čelí násilí

Ledy se pohnuly. K migrantům tradičně přívětivé Švédsko po posledním teroristickém útoku zaznamenalo některé nenávistné rasové útoky. Nejviditelnějším je pokus o vraždu somálského taxikáře. Nálada v zemi se zřejmě mění, mluví se i o plánovaných bombových útocích na uprchlická centra.

7. dubna vjelo na stockholmské nákupní třídě do lidí nákladní auto. Vrahem byl extremistický Uzbek, který sympatizoval s Islámským státem. V médiích se slova o teroristickém útoku začala objevovat bezprostředně po činu. A veřejnost podobné útoky nákladními vozy snad už skoro automaticky spojuje s džihádisty, kteří se hlásí k samozvanému Islámskému státu.

Jen několik hodin po atentátu vzal proto podle Reuters jeden Švéd zřejmě spravedlnost do svých rukou. Jinak se snad nedá pochopit jeho pokus uškrtit muslimského taxikáře Abdi Dahira. Původem Somálec právě telefonoval, takže část útoku je zaznamenaná také na nahrávce.

„Udělali jsme pro ně všechno. Dali jsme jim mešity, poskytli jsme jim vše, ale zabíjejí naše vlastní lidi. Takže teď musíme zabít my je," říkal pasažér Dahirovi, zatímco bolestivě svíral jeho krk. Taxikář aktivoval tajný alarm, aby upozornil policii. Ta nyní celý incident vyšetřuje. Dahir se snažil vrátit do práce, ale zjistil, že nedokáže sednout do auta a vést zákazníky, aniž by se nebál útoku, který může přijít ze zadního sedadla.

Švédsko se dlouhodobě považuje za jednu z nejvstřícnějších zemí k přijímání imigrantů. V posledních letech ale i tento stát zpřísnil imigrační pravidla a zvýšil se i počet deportovaných a těch, kteří povolení k pobytu nedostanou. Na vzestupu by mohly v budoucnu být i zločiny z nenávisti, jak se ukazuje po posledním útoku.

„Mám trochu strach, jak se bude vyvíjet politické klima. Už teď vídáme manipulativní informace, které vypouštějí na veřejnost nacionalistiští extremisté, aby šířili nenávist," obává se lokální politik Mohamed Nuur. Nyní je prý úkolem přistěhovalců hlavně přesvědčit Švédy, že ne všichni muslimové jsou teroristé.

Vyhrocené situace se obávají i policisté. „Slýcháme prohlášení o pomstě, o použití násilí. Lidé jsou naštvaní kvůli tomu, co se tady děje," vysvětluje jeden z místních policistů. Pravicový extremisté prý už v minulosti plánovali bombové útoky na uprchlická centra.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud