Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Teď musíme zabít my je.“ Ve Švédech roste po teroristickém útoku zloba, migranti čelí násilí

„Teď musíme zabít my je.“ Ve Švédech roste po teroristickém útoku zloba, migranti čelí násilí

Ledy se pohnuly. K migrantům tradičně přívětivé Švédsko po posledním teroristickém útoku zaznamenalo některé nenávistné rasové útoky. Nejviditelnějším je pokus o vraždu somálského taxikáře. Nálada v zemi se zřejmě mění, mluví se i o plánovaných bombových útocích na uprchlická centra.

7. dubna vjelo na stockholmské nákupní třídě do lidí nákladní auto. Vrahem byl extremistický Uzbek, který sympatizoval s Islámským státem. V médiích se slova o teroristickém útoku začala objevovat bezprostředně po činu. A veřejnost podobné útoky nákladními vozy snad už skoro automaticky spojuje s džihádisty, kteří se hlásí k samozvanému Islámskému státu.

Jen několik hodin po atentátu vzal proto podle Reuters jeden Švéd zřejmě spravedlnost do svých rukou. Jinak se snad nedá pochopit jeho pokus uškrtit muslimského taxikáře Abdi Dahira. Původem Somálec právě telefonoval, takže část útoku je zaznamenaná také na nahrávce.

„Udělali jsme pro ně všechno. Dali jsme jim mešity, poskytli jsme jim vše, ale zabíjejí naše vlastní lidi. Takže teď musíme zabít my je," říkal pasažér Dahirovi, zatímco bolestivě svíral jeho krk. Taxikář aktivoval tajný alarm, aby upozornil policii. Ta nyní celý incident vyšetřuje. Dahir se snažil vrátit do práce, ale zjistil, že nedokáže sednout do auta a vést zákazníky, aniž by se nebál útoku, který může přijít ze zadního sedadla.

Švédsko se dlouhodobě považuje za jednu z nejvstřícnějších zemí k přijímání imigrantů. V posledních letech ale i tento stát zpřísnil imigrační pravidla a zvýšil se i počet deportovaných a těch, kteří povolení k pobytu nedostanou. Na vzestupu by mohly v budoucnu být i zločiny z nenávisti, jak se ukazuje po posledním útoku.

„Mám trochu strach, jak se bude vyvíjet politické klima. Už teď vídáme manipulativní informace, které vypouštějí na veřejnost nacionalistiští extremisté, aby šířili nenávist," obává se lokální politik Mohamed Nuur. Nyní je prý úkolem přistěhovalců hlavně přesvědčit Švédy, že ne všichni muslimové jsou teroristé.

Vyhrocené situace se obávají i policisté. „Slýcháme prohlášení o pomstě, o použití násilí. Lidé jsou naštvaní kvůli tomu, co se tady děje," vysvětluje jeden z místních policistů. Pravicový extremisté prý už v minulosti plánovali bombové útoky na uprchlická centra.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744