Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Teď se hraje o všechno." Prezidentský kandidát Fillon se za každou cenu snaží vrátit do kampaně

"Teď se hraje o všechno." Prezidentský kandidát Fillon se za každou cenu snaží vrátit do kampaně

Prezidentský kandidát umírněné pravice ve Francii François Fillon se na předvolebním shromáždění dnes v centru Paříže pokusí oživit svou kampaň, kterou poškodilo podezření z neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí jako parlamentních asistentů. Ve Fillonově straně Republikáni sílí hlasy po jeho odstoupení a malá účast na shromáždění by mohla znamenat konec jeho kandidatury.

Oslabený kandidát v pátek vyzval své stoupence, aby přišli v co největším počtu v neděli v 15 hodin na prostranství Trocadéro u Eiffelovy věže. „Shromáždění je pro něj hrou o všechno,“ domnívá se deník Le Monde a další média. Jaký počet účastníků se bude považovat za jasně velkou, nebo jasně malou podporu kandidátovi, ale Fillon ani komentáře neuvedli.

 

Fillon je podle svého okolí přesvědčený, že ho přijde podpořit hodně lidí, a nehodlá odstoupit a předat kandidaturu Alainu Juppému, o němž se začalo hovořit jako o jeho nástupci v kampani. Fillon se domnívá, že Juppého zapojení do kampaně by posílilo krajně pravicovou kandidátku Marine Le Penovou. K ní by podle něj totiž přešla část voličů tradiční pravice, kteří pokládají Juppého program za nedůrazný, například ohledně přistěhovalectví.

Favorit Juppé

Podle průzkumů by ale Juppé volby nejspíš vyhrál, zatímco Fillon by nepostoupil ani z prvního kola 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května. Fillona již v posledních dnech opustila řada nejbližších spolupracovníků a dalších spojenců, podle kterých kandidátova zatvrzelost povede pravici k volební porážce. Uzávěrka kandidatur je 17. března.

 

Více než dvě třetiny francouzských voličů chtějí, aby kandidát umírněné pravice François Fillon odstoupil z boje o prezidentskou funkci kvůli skandálu. Uvedl to dnes francouzský týdeník Journal du Dimanche s odvoláním na výsledky průzkumu agentury Ifop.

Podle průzkumu si odstoupení přeje 71 procent dotazovaných. To je o šest procentních bodů více, než ukázal stejný průzkum uskutečněný 19. února, napsala agentura Reuters.

 

Prognóza z konce února ukázala, že první kolo voleb 23. dubna vyhraje šéfka krajní pravice Marine Le Penová, která by mohla získat 26 až 27 procent hlasů. Druhý je Emmanuel Macron s 24 až 25 procenty hlasů a Fillon má získat 20 až 21 procent hlasů. V rozhodujícím duelu 7. května má zvítězit centrista Macron s poměrem 61 až 62 procentem hlasů.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillonová prý dělala skutečnou práci

Manželka francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona prohlásila, že pro svého chotě vykonávala skutečnou práci, za kterou jí platil jako komukoli jinému. Podporuje jej v tom, aby prezidentský souboj dotáhl do konce, řekla v rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche. Kandidát umírněné pravice se ocitl ve vážných problémech právě kvůli tomu, že odměny jeho ženy řeší policie a Fillon čelí rostoucímu tlaku na své odstoupení.

„Potřeboval někoho, kdo provede jeho práci. Kdybych to nebyla já, musel by zaplatit někomu jinému, tak jsme se rozhodli, že to budu já,“ řekla Penelope Fillonová ve vůbec prvním rozhovoru od vypuknutí aféry. Dodala, že denně podporuje svého manžela v tom, aby "pokračoval až do konce", ale konečné rozhodnutí ve věci kandidatury je plně na něm.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744