Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Teď už nás může zachránit jen Bůh.“ Jemen je ve smrtelném sevření, blokáda ohrožuje hlavně děti

„Teď už nás může zachránit jen Bůh.“ Jemen je ve smrtelném sevření, blokáda ohrožuje hlavně děti

Lidé v Jemenu, kde proti sobě válčí sunnitské síly se Saúdskou Arábií za zády a ozbrojené skupiny šíitských Hútíů podporované Íránem, zažívají kvůli dvěma a půl roku trvajícímu konfliktu neuvěřitelné utrpení. Od začátku války v březnu 2015 zde zemřelo přes 10 tisíc lidí, mezi stovkami tisíc lidí se šíří smrtelná epidemie cholery a sedm milionů Jemenců se ocitá na pokraji hladomoru. Tuto už tak katastrofickou situaci navíc zhoršuje blokáda země uvalená Saúdskou Arábií. Dramatické příběhy jemenských civilistů, mezi kterými jsou především malé děti, nyní přinesl britský deník The Guardian.

Při pohledu na devítiletého Abdulazíza al-Husseinja se tají dech. Chlapec, kterému se pod tričkem rýsují kosti, váží pouhých devět a půl kila, je však jen jedním ze stovek tisíc jemenských dětí trpících akutní podvýživou.

Nemocnice Al-Thawra, kde leží i malý Abdulazíz, praská kvůli vleknoucímu se konfliktu ve švech. V zemi totiž funguje jen necelých 45 procent zdravotnických zařízení – většina byla zavřena buď kvůli nedostatku finančních prostředků, nebo vybombardování ze strany koalice vedené Saúdskou Arábií. Al-Thawra se tak stará o 2500 pacientů denně, před březnem 2015 to přitom bylo jen kolem 700.

Humanitární organizace v čele s OSN nyní varují, že pokud Saúdská Arábie neuvolní blokádu, kterou na Jemen uvalila minulý týden kvůli raketovému útoku na letiště u Rijádu, situace se může brzy proměnit ve „scénář noční můry“.

Do země se totiž nedostanou konvoje s humanitární pomocí OSN a přístup je blokován i zaměstnancům Mezinárodního výboru červeného kříže a organizace Lékaři bez hranic. Na humanitární pomoci je přitom závislých asi 70 procent obyvatel. Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Mark Lowcock už proto minulý týden varoval, že pokud nedojde k uvolnění, Jemen bude čelit „největšímu hladomoru, jaký svět neviděl mnoho desetiletí“.

Jedním z mnoha kritických případů podvyživených dětí je i 21měsíční Aiša, která při hospitalizaci v nemocnici v Adenu vážila jen něco málo přes tři kila. Naproti přes chodbu zase leží dvouletá Šohud Husseinová vážící necelých pět kilo, která bezduchým výrazem hledí do vzduchoprázdna. „Hladové děti se neusmívají. Je tu celý měsíc a ještě se neusmála,“ říká její lékař Aida al-Sadík.

Zoufalí rodiče podvyživených dětí často nemají na léčbu peníze. To je případ i Nor Rašídové, která prodala krávu, aby dostala svou čtyřletou dceru do výživového centra ve městě. Nemocné jsou i dvě její další děti, na jejich léčbu už by jí ale nezbyly peníze. „Jsme slabí, naše děti jsou slabé a nezbylo nám nic, co bychom mohli dát. Už nemůžeme ani krmit naše zvířata,“ říká Rašídová, zatímco drží svou dceru. „Teď náš může zachránit jen Bůh,“ dodává.

Problém s nedostatkem financí na lékařskou péči doprovází i tragický příběh jedenáctileté dívky Jabrah Jaber Ali Šamlaové, který přinesl deník The Independent. Její matka šla jako obvykle při leteckých útocích probudit všechny děti, aby se skryly do bezpečí. Když ale zatřásla s malou Jabrah, dívka nijak nereagovala. Pak si matka všimla zakrváceného polštáře – kulka prošla zdí a zasáhla dívku do hlavy. Jabrah ještě dýchala, nejbližší nemocnice se však nacházela až pět hodin jízdy od její vesnice.

Poté, co rodiče s dívkou absolvovali nekonečnou cestu za lékaři, v nemocnici jim řekli, že musí zaplatit asi 180 korun. Neměli na to, a když se lékař vrátil s potřebnými penězi, bylo pozdě. Dívka ještě ten den zemřela. „Věděli jsme, že umírá. Jen jsme chtěli, aby měla snadnější a lepší smrt,“ řekl její bratr britskému deníku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744