Teenager přelstil CIA. Vydával se za jejího šéfa a dostal se k tajným informacím o zahraničních misích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teenager přelstil CIA. Vydával se za jejího šéfa a dostal se k tajným informacím o zahraničních misích

Teenager přelstil CIA. Vydával se za jejího šéfa a dostal se k tajným informacím o zahraničních misích

Britskému teenagerovi Kane Gambleovi se povedla nevídaná věc. V pouhých patnácti letech se dostal k vysoce citlivým zpravodajským informacím o amerických misích v Afghánistánu a Pákistánu, když se úspěšně vydával za tehdejšího šéfa CIA Johna Brennana a povedlo se mu získat přístup do jeho počítače. Podobných „husarských“ kousků na svědomí víc. 

Vedle citlivých zpravodajských informací také Gamble manipulativní technikou, při níž dokázal při telefonických hovorech navodit dojem, že je šéf CIA a spoluprací s hackerskou skupinou „Crackas With Attitude“, vymámit přístup k Brennanovým osobním emailům a iCloudu. Povedlo se mu rovněž hacknout iPad jeho manželky a převzít nad ním kontrolu.

Útokem na šéfa CIA Gamble neskončil. Povedlo se mu rovněž zmást operátory na lince FBI, že je šéf agentury Mark Guiliano, aby se dostal do její databáze a ukradil z ní citlivá data o stovkách agentů, které následně zveřejnil. Naboural se rovněž do domácí sítě bývalého ministra vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických Jeha Johnsona. Dokázal si poslechnout zprávy na jeho hlasovém záznamníku a dokonce vpašoval vzkaz „patříš mi“ na jeho televizi.

Mezi dalšími cíli byli bývalí představitelé Obamovy administrativy, včetně bezpečnostní poradkyně Avril Hainesové či ředitele zpravodajských služeb Jamese Clappera. Gamble získal také přístup k síti Ministerstva spravedlnosti Spojených států a k soudním spisům, a to včetně případu týkajícího se havárie plošiny Deepwater Horizon.

Mladík získané údaje zneužíval. Obětem se vysmíval zveřejňoval jejich osobní informace, bombardoval je telefonáty a zprávami, stahoval jim porno do počítačů a přebíral kontrolu nad jejich iPady a televizními obrazovkami. 

Útoky se odehrávaly mezi červnem 2015 a únorem 2016. Gamble, jemuž je dnes 18 let, stanul v pátek u britského soudu, který by měl rozhodnout o jeho trestu. Podle žalobce se Gamble útoky na přední americké činitele mstil Spojeným státům za zabíjení nevinných civilistů na Blízkém východě. „Dostal tyto lidi pod svoji kontrolu a hrál si s nimi, aby jim zkomplikoval život,“ konstatoval soudce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.