Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těhotné ženy nejsou vždy chráněny před propouštěním, zní verdikt soudu EU

Těhotné ženy nejsou vždy chráněny před propouštěním, zní verdikt soudu EU

Zaměstnavatel může dát těhotné ženě výpověď v případě hromadného propouštění, pokud dotyčnou řádně informuje o kritériích výběru propuštěných zaměstnanců. Těhotné ženy totiž nepožívají neomezenou ochranu před propouštěním, konstatoval Soudní dvůr Evropské unie sídlící v Lucemburku. Český zákoník práce nepovoluje zaměstnavateli dát výpověď těhotným ženám či matkám na mateřské a rodičovské. Pouze v jedné výjimce, a to, když se firma ruší.

Dnešní rozsudek se vztahuje ke sporu španělské bankovní úřednice, která se ve své vlasti u soudů brání proti svému propuštění ze zaměstnání v době, kdy čekala dítě. Příslušný soud se obrátil do Lucemburku, aby zjistil, jak má být v tomto konkrétním případě uplatněna unijní směrnice o ochraně těhotných žen před propouštěním.

Směrnice zakazuje propuštění zaměstnankyň v době od začátku těhotenství do konce mateřské dovolené. Výjimky na základě národních zákonů však jsou přípustné, upozornil unijní soud.

Český zákoník práce zakazuje dát výpověď v takzvané ochranné době, do níž vedle těhotenství a mateřské dovolené patří také dovolená rodičovská. Zahrnuje se do ní ale i čas strávený na nemocenské, ve veřejné funkci či na vojenském cvičení. Těhotné ženy a matky na mateřské a rodičovské dovolené může zaměstnavatel propustit jen tehdy, pokud podnik přestává fungovat a ruší se. Výpověď v Česku pak neplatí ani u žen, které ji dostaly před tím, než se o svém těhotenství dozvěděly. Pokud prokážou, že už byly v jiném stavu, nemůže je zaměstnavatel propustit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1