Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těla létala vzduchem, zůstaly na nich stopy pneumatik. Děsivá svědectví útoku v NYC

Těla létala vzduchem, zůstaly na nich stopy pneumatik. Děsivá svědectví útoku v NYC

Mohl to být slunný klidný Halloween v centru New Yorku. Z ničeho nic se na stezce vyhrazené cyklistům objevil bílý pick-up a začal chladnokrevně srážet jednoho člověka za druhým. Rány, jak byli cyklisté a běžci odhazováni, byly ohlušující. Mírumilovná idyla líného poledne se rázem změnila v brutální, krvavou scénu. „Bylo to příšerné, surreální. Sražení lidé byli celí zkrvavení, končetiny jim jen tak visely na těle,“ zprostředkovává pohled na hrůznou situaci svědek Tom Kendrick. 

„Běžel jsem k těm lidem, chtěl jsem vědět, zda jim ještě mohu nějak pomoci. Chtěl jsme jim zachránit život. Jenže oni už mou pomoc nepotřebovali – byli mrtví. Jsem v šoku, před sebou stále vidím jejich mrtvá těla,“ dodává Kendrick pro server New York Times.

O život během úterního teroristického útoku přišlo osm lidí, třináct dalších je po nemocnicích. 

„Naprosto vám to zničí představu mírumilovnosti světa,“ vypráví pro televizní stanici ABC News další svědek incidentu Andrew Howell. „Byl to klidný den, slunce svítilo. A pak se stala taková tragická věc. Sledoval jsem, jak automobil srazil dva cyklisty přímo přede mnou. Jednoho z nich vymrštil vysoko do vzduchu, když dopadnul zpátky na zem, již se nehýbal,“ popisuje otřeseně Howell.

„Všechno se seběhlo tak rychle,“ doplňuje ještě roztřesený svědek útoku Eugene, který popsal jednu z obětí masakru jako „rozdrcenou.“

Poté, co uzbecký útočník Sayfullo Saipov naboural po své kilometr dlouhé jízdě smrti do školního autobusu, všichni doufali, že je již konec. Že chaos a utrpení již skončilo. Jenže on vystoupil, v rukou dvě pistole. Začal pálit. Svědci ani policisté tehdy nevěděli, že jedna z nich je vzduchová, druhá paintballová.

„Namířil na moji malou dceru,“ plakala pro ABC News jedna z matek.

V okolí útoku se nachází mnoho škol, kde děti právě končily svou výuku. „Slyšel jsem náraz automobilu a pak výstřely,“ vzpomíná na incident patnáctiletý student Hiro Kimura. „Pak jsme viděli studenty, jak hromadně utíkají pryč,“ dodává.

Nakonec řádění Uzbeka jednajícího podle všeho pod hlavičkou Islámského státu zastavil policista, který ho postřelil. Útočník je zraněný vážně, ale přežije. Na rozdíl od osmi lidí, kteří neměli šanci jeho manickému řádění uniknout.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744