Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Televize podporující Trumpa se obávají vlivu fake news. Patří ale mezi jejich největší šiřitele

Televize podporující Trumpa se obávají vlivu fake news. Patří ale mezi jejich největší šiřitele

Donald Trump se hrdě hlásí k tomu, že rozšířil ve společnosti termín fake news. Za tvůrce falešných zpráv označuje většinou tradiční média, která publikují zprávy, se kterými prezident nesouhlasí. Trump ale nebojuje proti všem médiím. Tak jako má česká hlava státu na svojí straně Parlamentní listy a televizi Barrandov, Trump se může opírat o podporu lokálních televizních stanic sdružených pod firmou Sinclar Broadcast Group. Že 173 regionálních televizních kanálů stojí na Trumpově straně, dokázalo nezamýšlené společné prohlášení televizních redaktorů napříč Spojenými státy na stanicích, které Sinclair Broadcast Group sdružuje. Na twitteru se nyní objevilo video složené z jednotlivých novinářských projevů, ze kterého je zřejmě, že obava redaktorů je jen slovo od slova odpapouškovaný projev, nadiktovaný šéfy firmy, který budí posměch.

Video umístil v sobotu na twitter web Deadspin. Ve dvouminutovém klipu, který už zhlédlo téměř 8,5 milionů uživatelů, za sebe seřadil výpovědi jednotlivých redaktorů různých lokálních televizních stanic, čímž dokázal, že jejich prohlášení se doslova shodovala a byla tedy splněným příkazem shora. V prohlášení redaktoři zmiňují, že je znepokojuje současný trend šíření a sdílení dezinformačních zpráv, který je nebezpečný pro demokracii. V prohlášení používají postoje a obraty, které používá také Trump.

Firmu Sinclair Broadcast Group vede David Smith, který společně se svým bratrem patří mezi stálé sponzory republikánské strany. Podle analýzy listu The Washington Post stanice sdružené pod Sinclair Group v době americké prezidentské kampaně věnovaly mnohem více prostoru Donaldu Trumpovi, který měl údajně dokonce dle webu Politico se stanicemi domluvenou spolupráci co se týče poskytování rozhovorů. Podle expertů jsou to právě stanice fungující pod firmou Sinclair, které patří mezi šiřitele fake news.

Menší regionální stanice přitom mají ve Spojených státech poměrně značnou důvěru obyvatel. Podle výzkumu společnosti Pew Research Center důvěřuje lokálnímu zpravodajství 85 % Američanů. Pro srovnání, informacím od rodiny a známých věří 77 % obyvatel. Místní malé zpravodajské týmy tak mají v rukou možná nečekanou sílu a schopnost ovlivňovat myšlení diváků. O tom, že jsou stanice sdružené pod celostátní Sinclair Broadcast Group, jehož majitelé straní Trumpovi, možná diváci ani netuší.

Z průzkumu americké Monmouthské univerzity vyplývá, že více než tři čtvrtiny Američanů se domnívají, podobně jako prezident Donald Trump, že velká média se podílejí na šíření falešných zpráv. Meziročně tak nedůvěra vůči mediálním společnostem prudce vzrostla. Loni v obdobném průzkumu vyjádřilo obavy z šíření dezinformací 63 procent dotázaných.

Samotný pojem "fake news" se překvapivě dobře ujal jak mezi Trumpovými příznivci, tak i mezi odpůrci. Podle průzkumu Monmouthské univerzity se 61 procent demokratů domnívá, že média šíří dezinformace. Loni to bylo 43 procent. Mezi republikány počet nedůvěřivců meziročně vzrostl ze 79 na 89 procent a u osob, které se považují za nezávislé, z 66 na 82 procent.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1