Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř 300 mrtvých za 5 dní. V Aleppu je po náletech kritická situace

Téměř 300 mrtvých za 5 dní. V Aleppu je po náletech kritická situace

Vládní  letecké útoky na povstaleckou část syrského Aleppa si za posledních pět dní vyžádaly nejméně 289 obětí. Informovali o tom místní záchranáři ze Syrské civilní obrany, také známí jako Bílé helmy. Nálety pokračují i dnes, i když nejsou tak intenzivní.

Mrtvých přitom podle televizní stanice CNN může být ještě více. Ve východním Aleppu je dalších nejméně 950 lidí zraněných. Desítky dalších lidí se pohřešují.

Podle neověřených zpráv při jednom z leteckých útoků zemřela šestičlenná rodina. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sídlící v Británii uvedla, že šlo manželský pár se čtyřmi dětmi, kteří zahynuli po zásahu barelovou bombou svrženou z helikoptéry. Nálož údajně obsahovala jedovatý chlor.

Povstalecké ostřelování naopak podle SOHR v západní části města kontrolované vládou zabilo deset lidí, z toho sedmi dětí. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění.

"V Aleppu probíhá holocaust."
obyvatel města

Aleppo je rozdělené na povstaleckou a vládní část od roku 2012. Rusko i Damašek vyhlásily několikrát příměří a chtěly, aby ozbrojení obránci i civilisté z této části odešli zabezpečenými koridory. Většina civilistů i povstalců to ale nevyužila.

Odhaduje se, že ve východních čtvrtích je na 270.000 lidí, a OSN upozornila, že tam došly potraviny a že nemá možnost dopravit na místo nové zásoby.

Ve východním Aleppu podle posledních zpráv navíc už nefungují žádné nemocnice, všechny byly zničené při bombardování. Dochází zásoby všeho – jídla, zdravotnického materiálu, paliva. „V Aleppu probíhá holocaust,“ řekl CNN jeden z obyvatel města, který se označil za nezávislého aktivistu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1