Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná stránka brexitu. Britská vláda vyhání ze země migranty z EU

Temná stránka brexitu. Britská vláda vyhání ze země migranty z EU

Atmosféra ve Spojeném království kvůli brexitu houstne a začínají ji pociťovat občané z jiných zemí EU, zejména ze střední a východní Evropy. Britské ministerstvo vnitra se k nelegálním migrantům ze zemí EU, kteří jsou v detenčních centrech a čekají na vyhoštění, chová podle deníku The Guardian nevybíravě a hrubě. Obesílá je dopisem, v němž jim doporučuje, aby využili volného pohybu osob a odešli do jiné země EU, která jim zajistí jejich práva.

Cizinci z jiných zemí EU, kteří přicházejí na britské ostrovy za prací nebo s cílem se tu dlouhodobě usadit, by měli tento nápad pořádně zvážit. Britská vláda v atmosféře brexitu totiž přiostřila a speciálně migranty z EU, kteří čekají v detenčních centrech, obesílá dopisem, v němž jim říká, aby Spojené království co nejdříve opustili.

Na případ rumunského občana, který takový dopis odeslaný jménem britské ministryně vnitra Amber Ruddové, dostal, upozornil deník The Guardian. V listu se píše, že cizinci, kteří pravděpodobně nedostanou povolení pro vstup do země, mají raději zvážit odchod do jiné členské země EU, a využít tak „své právo na volný pohyb po EU a na návštěvu, život, studium a ve většině případů i na práci“.

Jak upozorňuje The Guardian, od referenda o vystoupení Velké Británie z EU, které proběhlo loni v létě, počet zamítnutých žádostí pro občany EU silně vzrostl. Častěji se tak začala objevovat kritika, že britské ministerstvo vnitra je na migranty z jiných zemí EU vysazenější a přísnější než na žadatele z nečlenských států.

Podle ředitelky organizace BiD, která se věnuje problematice zadržování osob ve Velké Británie, Celie Clarkové za to může právě atmosféra kolem jednání o brexitu. Znepokojivý je podle ní zejména tón, který je z dopisu ministerstva vnitra cítit a kterým se cizincům říká, ať se vrátí domů, nebo jdou do jiné země EU.

„Jestliže se britští státní úředníci chovají k občanům EU tímto způsobem už nyní, budoucnost našich vzájemných vztahů s občany EU a jejich zeměmi by nás měla znepokojovat. Nebezpečí z rozvodu s EU se neustále zvětšuje a odráží to jak tón, tak praktické jednání britského ministerstva vnitra,“ uvedla. Podle The Guardian se případů začala všímat už i Evropská komise.

Okolnosti vystoupení Britů z EU se v tuto chvíli pořád dojednávají. Podle původních očekávání měla na konci října skončit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky brexitu. Z úst lídrů EU, kteří se v půlce měsíce sešli v Bruselu, však zaznělo, že EU a Británie zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.

Citlivou kapitolou v jednání jsou také práva a podmínky, za kterých budou moct v Británii zůstat občané EU, kteří tam už žijí a pracují. A to samé platí i na druhou stranu – tedy pro Brity žijící v jiných zemích EU.

Jak v nedávném rozhovoru pro ČTK uvedla britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová, obava, že kvůli vystoupení Spojeného království z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. „Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze,“ řekla.

Ve Velké Británii žije podle odhadů ambasády 45 tisíc Čechů. „Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti,“ dodala Thompsonová s tím, že podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744