Temná tajemství Vatikánu. Papež přiznal, že v církvi kvete korupce i pedofilie | info.cz

Články odjinud

Temná tajemství Vatikánu. Papež přiznal, že v církvi kvete korupce i pedofilie

Hlava církve se k tématům vyjádřila v rozhovoru s jezuitským časopisem Civilità cattolica. Dnes ho zveřejnil italský deník Corriere della Sera. Papež nešvary a zločiny odsoudil, konkrétní kroky k jejich nápravě ale nezmínil.

„Korupce ve Vatikánu existuje. Ale já zůstávám v klidu. Když se vyskytne problém, napíši lístek svatému Josefovi a dám ho pod jeho sochu ve svém pokoji, sochu spícího Josefa, která už spí na matraci lístků,“ uvedl papež František.

Papežovo vyjádření ke korupci ve Vatikánu není první svého druhu. Například v červnu 2014 se omluvil za korupci, které se podle něj dopustili i někteří katoličtí duchovní, včetně některých prelátů.

František se v rozhovoru s jezuitským časopisem vyjádřil i k sexuálnímu zneužívání dětí kněžími. „Musíme si otevřeně přiznat, že to je nemoc. A pokud nebudeme věřit, že jsou nemocní, nemůžeme ten problém vyřešit,“ uvedl papež.

Informace o širokém zneužívání dětí kněžími v minulých dekádách přicházely v posledních letech například z Austrálie, kde je podle poslední studie podezřelých ze zneužívání dětí mezi lety 1980 a 2015 asi sedm procent katolických kněží.

Oběti zneužívání a jejich advokáti si dlouhodobě stěžovali také na to, že biskupové nedokázali ochránit své mladé věřící před pedofilním násilím a že církev takové činy kryla.

Loni vydal papež František dekret, na jehož základě mají být odvoláváni biskupové, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých ze strany katolických představitelů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud