Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ten první útok na dvojčata. Před 25 lety islamisti zaútočili na Světové obchodní centrum

Ten první útok na dvojčata. Před 25 lety islamisti zaútočili na Světové obchodní centrum

Před 25 lety, 26. února 1993, exploze bomby v autě zaparkovaném pod Světovým obchodním střediskem (WTC) v New Yorku zabila šest osob a zranila 1042 lidí. Za útokem stáli islámští fundamentalisté.

Teroristé odpálili 680 kilogramovou improvizovanou nálož z dodávky v garážích pod Severní věží. Výbuch, ač způsobil třicetimetrovou díru, statiku budovy vážněji nenarušil, protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa hned vedle jednoho z podpůrných sloupů. Značnou část budovy ale zaplnil dým, což si vynutilo úplnou evakuaci.

Po rozsáhlém vyšetřování byla zadržena skupina muslimských teroristů vedených slepým šajchem Umarem Abdarem Rahmánem. Obvinění z účasti na atentátu bylo vzneseno proti 11 osobám. Vyšetřování odhalilo, že skupina připravovala i další podobné akce, například útok proti newyorskému sídlu OSN a vraždy politiků. V lednu 1996 bylo na doživotí odsouzeno devět osob, včetně Rahmána. O dva roky později byl odsouzen i hlavní organizátor atentátu Ramzí Ahmad Júsuf, který byl zadržen v Pákistánu.

Obě budovy WTC se podařilo teroristům zničit 11. září 2001. Dvě letadla, která unesli příslušníci teroristické sítě Al-Káida, narazila do mrakodrapů a obě věže se zřítily. Další letadlo spadlo na budovu Pentagonu ve Washingtonu a čtvrté se zřítilo u Pittsburghu. Celkem zemřelo 2996 lidí (z toho jen v New Yorku 2600), přes 6000 jich bylo zraněno.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1