Články odjinud

Ten první útok na dvojčata. Před 25 lety islamisti zaútočili na Světové obchodní centrum

Ten první útok na dvojčata. Před 25 lety islamisti zaútočili na Světové obchodní centrum

Před 25 lety, 26. února 1993, exploze bomby v autě zaparkovaném pod Světovým obchodním střediskem (WTC) v New Yorku zabila šest osob a zranila 1042 lidí. Za útokem stáli islámští fundamentalisté.

Teroristé odpálili 680 kilogramovou improvizovanou nálož z dodávky v garážích pod Severní věží. Výbuch, ač způsobil třicetimetrovou díru, statiku budovy vážněji nenarušil, protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa hned vedle jednoho z podpůrných sloupů. Značnou část budovy ale zaplnil dým, což si vynutilo úplnou evakuaci.

Po rozsáhlém vyšetřování byla zadržena skupina muslimských teroristů vedených slepým šajchem Umarem Abdarem Rahmánem. Obvinění z účasti na atentátu bylo vzneseno proti 11 osobám. Vyšetřování odhalilo, že skupina připravovala i další podobné akce, například útok proti newyorskému sídlu OSN a vraždy politiků. V lednu 1996 bylo na doživotí odsouzeno devět osob, včetně Rahmána. O dva roky později byl odsouzen i hlavní organizátor atentátu Ramzí Ahmad Júsuf, který byl zadržen v Pákistánu.

Obě budovy WTC se podařilo teroristům zničit 11. září 2001. Dvě letadla, která unesli příslušníci teroristické sítě Al-Káida, narazila do mrakodrapů a obě věže se zřítily. Další letadlo spadlo na budovu Pentagonu ve Washingtonu a čtvrté se zřítilo u Pittsburghu. Celkem zemřelo 2996 lidí (z toho jen v New Yorku 2600), přes 6000 jich bylo zraněno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud