Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Katalánsku má už 14 obětí, nejmladší je tříletá dívka. Policie zřejmě zná řidiče

Teror v Katalánsku má už 14 obětí, nejmladší je tříletá dívka. Policie zřejmě zná řidiče

Do davu lidí v centru španělské Barcelony včera vpodvečer najel řidič v bílé dodávce. Na slavné turistické třídě záměrně kličkoval, tak aby zabil a zranil co nejvíce lidí. Mrtvých je podle záchranářů 14, zraněných víc než stovka. Tady je přehledně vše, co teď o útoku víme. 

Co se stalo?

K útoku došlo krátce před 17. hodinou. Svědci popisují, že uviděli bílou dodávkou, jak zrychluje a schválně najíždí do lidí na ulici La Rambla. Lidé padají k zemi, další utíkají do okolních uliček, obchodů a kaváren. 

Katalánská policie už potvrdila 13 mrtvých. Nejmladší obětí je podle dostupných informací tříletá dívka z Německa. Víc než 100 lidí je zraněných, z toho 15 těžce. Mězi obětmi jsou kromě Španělů Němci, Ital a Belgičanka. Zranění pocházejí z 24 různých zemí. Český občan mezi nimi podle informací ministerstva zahraničí není.

Kde k útoku došlo?

Útočník v dodávce zabíjel na slavné ulici La Rambla. Jde o bulvár, který v délce 1,2 kilometru probíhá centrem Barcelony. Bulvár začíná u Plaça de Catalunya, katalánského náměstí a končí u památníku Kryštofa Kolumba u pobřeží. Místo je vyhlášené množstvím obchodních stánků, barů a restaurací.

360p
Vteřiny po útoku na barcelonské La Ramblas

Byly i další útoky?

Španělská policie zmařila v noci na dnešek další útok, když se řidiči snažili najet do davu lidí i ve městě Cambrils jižně od Barcelony. Několik lidí zranili, jedna žena dnes v nemocnici zemřela. Jeden z útočníků ji pobodal, když utíkal z místa činů. Pět extremistů policie při zásahu zabila.

Policie také potvrdila, že neznámí pachatelé najeli do dvou strážníků u jednoho z kontrolních stanovišť. Spojitost s útokem v Barceloně ale nepotvrdili. Došlo také k výbuchu domu ve městě Alcanar, zhruba 200 kilometrů jižně od Barcelony. Budova byla podle listu El País plná propanbutanových lahví. Jeden člověk zemřel. Policie pracuje s verzí, že výbušniny měly sloužit k útoku v Baceloně a k explozi došlo, když je extremista vyráběl.

Kdo útočil?

V souvislosti s útokem v centru Barcelony policie zadržela tři lidi, jeden je původem z Maroka, druhý se narodil ve španělské enklávě Mellilla, na severu Afriky. Ani jeden z nich ale není řidičem auta. Posledního člověka zadržela policie dnes ráno, jeho totožnost zatím není jasná. 

Španělská prokuratura dnes informovala, že patrně v minulosti neměli žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti. 

Objevilo se také nové jméno možného řidiče, je jím 17letý Moussa Oukabir, mladší bratr Drisse Oukabir, kterého policie zadržela už včera a jehož doklady se našly v dodávce. Ten se úřadům sám přihlásil, když viděl, že jeho fotografie koluje na internetu. Jakoukoli roli při útoku popřel.

Policie také zveřejnila fotografii muže, který si údajně půjčil dodávku. Místní média ale tvrdí, že ten samý muž, se jménem Driss Oukabir, se sám přihlásil na policii a řekl, že mu někdo ukradl doklady a použil je bez jeho vědomí. Dodávku si někdo vypůjčil v centru Barcelony, další dodávku pak policisté našli ve městě Vic, severně od Barcelony. Tu řidič pravděpodobně použil k útěku z místa činu.

K útoku se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Tvrdí, že ho má na svědomí "jeden z jejích vojáků." Žádný důkaz k tomu ale islamisté nedodali.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1