Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Katalánsku má už 14 obětí, nejmladší je tříletá dívka. Policie zřejmě zná řidiče

Teror v Katalánsku má už 14 obětí, nejmladší je tříletá dívka. Policie zřejmě zná řidiče

Do davu lidí v centru španělské Barcelony včera vpodvečer najel řidič v bílé dodávce. Na slavné turistické třídě záměrně kličkoval, tak aby zabil a zranil co nejvíce lidí. Mrtvých je podle záchranářů 14, zraněných víc než stovka. Tady je přehledně vše, co teď o útoku víme. 

Co se stalo?

K útoku došlo krátce před 17. hodinou. Svědci popisují, že uviděli bílou dodávkou, jak zrychluje a schválně najíždí do lidí na ulici La Rambla. Lidé padají k zemi, další utíkají do okolních uliček, obchodů a kaváren. 

Katalánská policie už potvrdila 13 mrtvých. Nejmladší obětí je podle dostupných informací tříletá dívka z Německa. Víc než 100 lidí je zraněných, z toho 15 těžce. Mězi obětmi jsou kromě Španělů Němci, Ital a Belgičanka. Zranění pocházejí z 24 různých zemí. Český občan mezi nimi podle informací ministerstva zahraničí není.

Kde k útoku došlo?

Útočník v dodávce zabíjel na slavné ulici La Rambla. Jde o bulvár, který v délce 1,2 kilometru probíhá centrem Barcelony. Bulvár začíná u Plaça de Catalunya, katalánského náměstí a končí u památníku Kryštofa Kolumba u pobřeží. Místo je vyhlášené množstvím obchodních stánků, barů a restaurací.

360p
Vteřiny po útoku na barcelonské La Ramblas

Byly i další útoky?

Španělská policie zmařila v noci na dnešek další útok, když se řidiči snažili najet do davu lidí i ve městě Cambrils jižně od Barcelony. Několik lidí zranili, jedna žena dnes v nemocnici zemřela. Jeden z útočníků ji pobodal, když utíkal z místa činů. Pět extremistů policie při zásahu zabila.

Policie také potvrdila, že neznámí pachatelé najeli do dvou strážníků u jednoho z kontrolních stanovišť. Spojitost s útokem v Barceloně ale nepotvrdili. Došlo také k výbuchu domu ve městě Alcanar, zhruba 200 kilometrů jižně od Barcelony. Budova byla podle listu El País plná propanbutanových lahví. Jeden člověk zemřel. Policie pracuje s verzí, že výbušniny měly sloužit k útoku v Baceloně a k explozi došlo, když je extremista vyráběl.

Kdo útočil?

V souvislosti s útokem v centru Barcelony policie zadržela tři lidi, jeden je původem z Maroka, druhý se narodil ve španělské enklávě Mellilla, na severu Afriky. Ani jeden z nich ale není řidičem auta. Posledního člověka zadržela policie dnes ráno, jeho totožnost zatím není jasná. 

Španělská prokuratura dnes informovala, že patrně v minulosti neměli žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti. 

Objevilo se také nové jméno možného řidiče, je jím 17letý Moussa Oukabir, mladší bratr Drisse Oukabir, kterého policie zadržela už včera a jehož doklady se našly v dodávce. Ten se úřadům sám přihlásil, když viděl, že jeho fotografie koluje na internetu. Jakoukoli roli při útoku popřel.

Policie také zveřejnila fotografii muže, který si údajně půjčil dodávku. Místní média ale tvrdí, že ten samý muž, se jménem Driss Oukabir, se sám přihlásil na policii a řekl, že mu někdo ukradl doklady a použil je bez jeho vědomí. Dodávku si někdo vypůjčil v centru Barcelony, další dodávku pak policisté našli ve městě Vic, severně od Barcelony. Tu řidič pravděpodobně použil k útěku z místa činu.

K útoku se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Tvrdí, že ho má na svědomí "jeden z jejích vojáků." Žádný důkaz k tomu ale islamisté nedodali.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232