Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Manchesteru: U koncertní haly se odpálil sebevražedný útočník, zabil 22 lidí

Teror v Manchesteru: U koncertní haly se odpálil sebevražedný útočník, zabil 22 lidí

Nejméně 22 lidí zemřelo poté, co koncertní halou v britském Manchesteru v noci na dnešek otřásla exploze. Dalších 59 je zraněných. V aréně zrovna končil koncert zpěvačky Ariany Grande, když odcházející fanoušky zasáhl silná exploze. Podle policie o teroristický útok, který má na svědomí zřejmě jeden člověk. Pravděpodobně měl na sobě vestu s výbušninami, řekl na tiskové konferenci zástupce regionální policie Ian Hopkins. Mezitím se objevují zprávy, že zazněla „velká rána" v okolí obchodního centra v Manchesteru, budova je evakuovaná. 

O identitě útočníka zatím policie nechce spekulovat, zároveň prověřuje, jestli měl útočník komplice. 

„Známe totožnost útočníka tohoto zbabělého útoku, ale kvůli pokračujícímu vyšetřování ji zatím nezveřejníme,“ řekla premiérka Velké Británie Theresa Mayová, která útok v Manchesteru silně odsoudila. „Jednalo se o zvláště odporný a zbabělý útok, protože byl načasovaný tak, aby zasáhnul co nejvíce dětí a mladých lidí, kteří měli celý život ještě před sebou,“ dodala Mayová. Ta dnes odjede do Machesteru, kde se uctí památku 22 obětí útoku. 

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

Mezitím se objevily informace, že bylo evakuováno obchodní centrum v Manchesteru. Podle svědků tam zazněla velká rána, zda šlo o další explozi zatím není jasné. Někteří lidé podle britských médií „utíkali v slzách“. Podle deníku Sun, který se odvolává na uživatele sociální sítě Twitter, policie zadržela podezřelého. Policie oblast u nákupního střediska Arndale uzavřela. Zda má incident souvislost s včerejším atentátem, není zatím jasné. 

Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Manchesterská policie vyzvala obyvatele města, aby se oblasti vyhýbali. Účastnice koncertu Hannah Daneová podle deníku The Guardian uvedla, že zevnitř arény se ozvala hlasitá exploze. “Pak všichni začali křičet a snažili se utéct,” řekla. Podle dalších svědků ovšem nálož explodovala v tunelu, kudy lidé koncert, kterého se účastnilo 21.000 fanoušků, opouštěli. 

Suzy Mitchellová, která bydlí naproti aréně uvedla, že zaslechla velkou ránu. “Viděla, jak z odtud utíká velké množství lidí,” dodala s tím, že rána byla velmi hlasitá. Jeden z účastníků koncertu v televizi BBC uvedl, že viděl 20 až 30 lidí bez známky života a celou řadu zraněných. Mezi oběťmi je mnoho dětí, kteří tvořily převážnou většinu návštěvníků.

Na twitteru se objevilo video s utíkajícími a křičícími fanoušky, napsala agentura Reuters.

"Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. "Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.

Televize Sky News uvedla, že Konzervativní strana premiérky Mayové v reakci na explozi v Manchesteru pozastaví kampaň před předčasnými volbami vypsanými na 8. června. Uvedla rovněž, že Mayová na dnešních 10:00 SELČ svolá vládní bezpečnostní výbor.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1