Teror v supermarketu: Přítelkyně útočníka byla na seznamu radikálů a sledovala ji rozvědka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v supermarketu: Přítelkyně útočníka byla na seznamu radikálů a sledovala ji rozvědka

Teror v supermarketu: Přítelkyně útočníka byla na seznamu radikálů a sledovala ji rozvědka

Francouzské úřady prodloužily vazbu partnerce a příteli pachatele pátečního teroristického útoku, který ve městech Carcassonne a Trèbes zabil čtyři lidi a dalších 15 zranil. Útočník marockého původu Radouane Lakdim, který se hlásil k extremistickému Islámskému státu, zahynul při zásahu policie. Stejně jako Lakdim byla i jeho 18letá družka registrována francouzskou policií na seznamu podezřelých radikálů a sledovala ji rozvědka, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Lakdim v pátek nejprve v Carcassonne ukradl automobil, těžce zranil řidiče a usmrtil dalšího pasažéra. Následně střílel na skupinu policistů a poté se vydal do nedalekého Trèbes, kde v supermarketu držel několik rukojmí. Většině lidí se podařilo uniknout, útočníka policie po několika hodinách zastřelila.

Lakdim žádal propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015 se 130 oběťmi. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb řekl, že Lakdim byl delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod dohledem. Policie ho měla ve svých registrech od roku 2014 kvůli stykům se salafisty, tedy islámskými fundamentalisty. Vyšetřovatelé se nyní soustředí mimo jiné na to, jak mohl útočník získat zbraň a jak je možné, že se radikalizoval.

Policie se rovněž snaží zjistit, zda měl útočník nějaké komplice. Lakdimovu družku zadržela policie již v pátek, v noci na sobotu zatkla ještě sedmnáctiletého mladíka, který byl přítelem Lakdima. Žena byla vedena na seznamu lidí, u nichž má policie podezření, že se zradikalizovali, ale ještě nespáchali teroristický čin.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.