Články odjinud

Teror v supermarketu: Přítelkyně útočníka byla na seznamu radikálů a sledovala ji rozvědka

Teror v supermarketu: Přítelkyně útočníka byla na seznamu radikálů a sledovala ji rozvědka

Francouzské úřady prodloužily vazbu partnerce a příteli pachatele pátečního teroristického útoku, který ve městech Carcassonne a Trèbes zabil čtyři lidi a dalších 15 zranil. Útočník marockého původu Radouane Lakdim, který se hlásil k extremistickému Islámskému státu, zahynul při zásahu policie. Stejně jako Lakdim byla i jeho 18letá družka registrována francouzskou policií na seznamu podezřelých radikálů a sledovala ji rozvědka, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Lakdim v pátek nejprve v Carcassonne ukradl automobil, těžce zranil řidiče a usmrtil dalšího pasažéra. Následně střílel na skupinu policistů a poté se vydal do nedalekého Trèbes, kde v supermarketu držel několik rukojmí. Většině lidí se podařilo uniknout, útočníka policie po několika hodinách zastřelila.

Lakdim žádal propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015 se 130 oběťmi. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb řekl, že Lakdim byl delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod dohledem. Policie ho měla ve svých registrech od roku 2014 kvůli stykům se salafisty, tedy islámskými fundamentalisty. Vyšetřovatelé se nyní soustředí mimo jiné na to, jak mohl útočník získat zbraň a jak je možné, že se radikalizoval.

Policie se rovněž snaží zjistit, zda měl útočník nějaké komplice. Lakdimovu družku zadržela policie již v pátek, v noci na sobotu zatkla ještě sedmnáctiletého mladíka, který byl přítelem Lakdima. Žena byla vedena na seznamu lidí, u nichž má policie podezření, že se zradikalizovali, ale ještě nespáchali teroristický čin.

 

Články odjinud