Teror ve Štrasburku a žluté vesty: Vyrojily se spiklenecké teorie, vláda volá po konci protestů | info.cz

Články odjinud

Teror ve Štrasburku a žluté vesty: Vyrojily se spiklenecké teorie, vláda volá po konci protestů

Teroristický útok ve Štrasburku byl „podivný“ a „jako náhodou“ přišel před dalším pokračováním protestů, domnívají se někteří stoupenci francouzského hnutí žlutých vest. Spiklenecké teorie nás poškozují, uvědomují si ale provozovatelé facebookových stránek hnutí. Někteří z nich se proto rozhodli příspěvky uživatelů na čas zablokovat.

Přeruší atentát na vánočním trhu ve Štrasburku protesty hnutí žlutých vest? Francouzská vláda si myslí, že by nespokojení lidé měli alespoň tuto sobotu s demonstracemi přestat. „To, co (po vás) žádáme, je zodpovědnost, to znamená abyste byli rozumní a nešli v sobotu manifestovat,“ vyzval „žluté vesty“ dnes ráno v pořadu CNews vládní mluvčí Benjamin Griveaux.

Mluvčí argumentoval tím, že zlobu už protestující vyjádřili, vláda si ji vyslechla a také na ni odpověděla. „V tuto chvíli jsme o zákazu sobotních demonstrací nerozhodli,“ ujistil ale a poukázal na enormní nasazení bezpečnostních složek v posledních týdnech. Kromě opakovaných sobotních demonstrací žlutých vest (na sobotu se chystá už páté pokračování) jsou nyní zapojeny do celostátního honu po pachateli atentátu, Chérifa Chekatta.

O únavě policistů mluvil i starosta jihofrancouzského Nice Christian Estrosi, politik opozičních Republikánů. Také on apeloval na demonstranty, aby své akce alespoň na čas přerušili. Estrosi má přitom s terorismem a následným nasazením policistů své zkušenosti – 14. července 2016 zaútočil terorista na tamní promenádě pomocí kamionu a zabil téměř devět desítek lidí.

Žluté vesty ale našly mezi politiky i své zastánce. Poslankyně krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie Clémentine Autainová si myslí, že spojování atentátu a demonstrací není vhodné. „Žluté vesty nejsou za střelbu odpovědné. Proč využívat dramatickou událost ve Štrasburku k řešení sociálního a politického konfliktu?“ ptala se na Twitteru.

Právě hnutí Jeana-Luka Mélenchona se k požadavkům žlutých vest hlásí nejvíce a snaží se protesty politizovat, navzdory tomu, že mluvčí žlutých vest zdůrazňují, že se lidé v ulicích k žádné straně nehlásí.

Útok ve Štrasburku vyvolal ostrou polemiku i mezi samotnými žlutými vestami. Krátce po něm se na facebookových strankách hnutí objevily komentáře naznačující, že atentát nebyl náhodný. „Bizarní, zvláštní, jakoby náhodou“, psali o útoku jednotliví přispěvovatelé.

Jejich podezření, že teroristický čin je dílem tajných služeb, posílil ještě hojně sdílený screenshot tweetu z policejní prefektury regionu Grand Est, který odvysílala televize BFMTV. Byl na něm totiž vidět čas publikace 11:47. „Ohlašují atentát ještě předtím, než k němu došlo? To je jasné, ne?“ ptal se ironicky jeden z diváků. Média i další uživatelé internetu později vysvětlili, že chybné zobrazení času bylo způsobeno jiným časovým pásmem, které je na Twitteru nastaveno podle Spojených států.

Pochybnosti některých žlutých vest vzbudil i fakt, že útočník ve Štrasburku začal střílet až kolem osmé večer, kdy už v ulicích nebylo mnoho lidí. Video s tímto vzkazem zveřejnil krátce po útoku například 31letý Maxime Nicolle vystupující pod přezdívkou Fly Rider. Nicolle vystupuje jako jeden z mluvčích, jím vytvořenou stránku sleduje asi 130 tisíc lidí. Druhý den, kdy se pod jeho příspěvkem začaly množit spiklenecké teorie, se už ale snažil polemiku uklidnit a požádal diskutující o rochu respektu vůči obětem“.

Někteří správci facebookových stránek i jejich uživatelé si rychle uvědomili, že spiklenecké teorie mohou hnutí žlutých vest znedůvěryhodnit a poškodit. Například stránka „La France en colere“ jedné z nejznámějších postav hnutí Érica Droueta v úterý večer zablokovala všechny příspěvky na své zdi, aby zabránila příspěvkům útokům trollů a paranoidních uživatelů.

Navzdory vládním výzvám se zdá, že protesty žlutých vest budou v sobotu pokračovat. Zvýšení minimální mzdy o 100 eur měsíčně sice někteří protestující ocenili, mnozí ale prezidentovy ústupky považují za „drobky“, které mají za cíl hnutí jen rozdělit. „Jsem zaměstnaný a nemám minimální mzdu. Můj šéf bohužel přesčasy nenabízí. Protestoval jsem, pro lidi jako já ale neudělali nic. Upřímně doufám, že lidi, kterých se těch 100 eur týká, s námi zůstanou solidární,“ citoval list Le Nouvel Observateur uživatele Facebooku jménem Magali Romain.

Mezi požadavky žlutých vest se stále častěji objevuje i zavedení referenda z občanské iniciativy. Tento nástroj by občanům umožnil navrhovat zákony, ale také odvolávat politiky nebo měnit ústavu. Lidé volí, prezident nerozhoduje,“ píše se na plakátu podporujícím zavedení referenda, který se od pondělka šíří na sociálních sítích.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud