Terorismus páchá stále víc Afričanů. Islámský fanatismus ale hlavní důvod není, tvrdí odborníci | info.cz

Články odjinud

Terorismus páchá stále víc Afričanů. Islámský fanatismus ale hlavní důvod není, tvrdí odborníci

Podle OSN zabili afričtí radikálové v letech 2011 až 2016 33 tisíc lidí a na stranu terorismu se přidává stále víc lidí. Důkazem je i studie o terorismu Univerzity v Marylandu, podle které jen v sub-saharské Africe vzrostl počet útoků ze sta v roce 2006 na dva tisíce v roce 2015. Odborníci se proto rozhodli podívat na to, co Afričany k radikalizaci a páchání terorismu vede. Jak informovala německá televize Deutsche Welle, náboženský fanatismus je až druhotný problém, a hlavním důvodem tak je hlavně chudoba a žádné vyhlídky na lepší budoucnost.

„Mnoho mladých Nigerijců je tak frustrovaných, že se zoufale snaží o útěk. Většině z nich se ale utéct nedaří a jsou jen stále víc rozzlobení, frustrovaní a agresivní vůči společnosti,“ popsala pro Deutsche Welle hlavní důvod radikalizace nigerijská lidskoprávní aktivistka Kadija Hawaja Gambová.

K podobným závěrům dochází i zpráva OSN „Cesta k extremismu v Africe“, podle které vede africké muslimy k radikalizaci spíš chudoba a nedostatek životních příležitostí, než islám. Studie také ukázala, že 57 procent z 500 dotázaných bývalých afrických radikálů nezná islámské náboženské texty.  

„Čím méně člověk ví o islámu, tím víc je náchylný uvěřit ideologii teroristických organizací,“ vysvětluje Gambová. Podle OSN proto cesta ke zlepšení vede přes vzdělání – šest let a víc náboženské výchovy podle studie sníží pravděpodobnost radikalizace o 32 procent.

Obraz Nigérie? Miliony hladovějících na útěku ve vlastní zemi autor: Info.cz

Zpráva OSN tak dochází k závěru, že typickým rekrutem teroristů není náboženský fanatik, ale „frustrovaná osoba, která cítí být na okraji společnosti“. Vábení extremistů také padá na úrodnou půdu u mladých lidí z chudých venkovských oblastí, kteří nevidí šanci na lepší budoucnost.

Mezi země, kde je problém radikalizace mladých lidí nejviditelnější, je Nigérie. Od roku 2011 zde zbraněmi džihádistů zemřelo 17 tisíc lidí a na 2,8 milionu obyvatel bylo nuceno opustit své domovy. Právě Nigérie, především pak její severovýchodní část, je totiž zemí, kde operuje krvelačná organizace Boko Haram.

Islamisté z Boko Haram navíc do svých řad lákají stále víc nezletilých, kteří podle Gambové uvěří zvrácené interpretaci islámu této teroristické organizace. Podle srpnové zprávy Dětského fondu OSN letos islamisté vyslali na teroristické mise čtyřikrát víc dětských sebevražedných atentátníků než loni. Od začátku roku tak obětovali život nejméně 83 dětí, z toho 55 dívek. Loni přitom na sebevražedných misích zemřelo 19 dětí. Většině z nich nebylo ani 15 let.

Nigérie však není jedinou africkou zemí, kde teroristé ohrožují život obyvatel. Kromě Nigérie Boko Haram operuje také v Čadu, Nigeru nebo Kamerunu, v Somálsku pak lidé umírají rukama džihádistů z organizace Al-Šabáb a v Mali jsou aktivní teroristé jedné z větví Al Káidy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud