Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manchesteru? Podivín s bradkou vykřikující na ulici islámské modlitby

Terorista z Manchesteru? Podivín s bradkou vykřikující na ulici islámské modlitby

Britská policie oficiálně potvrdila, že mužem podezřelým ze spáchání pondělního teroristického útoku v Manchesteru je 22letý Salman Abedi. Zjišťuje o něm, zda jednal sám, nebo byl součástí širší teroristické sítě. Sdělil to v přímém televizním přenosu šéf manchesterské policie. Sevbevražedný útočník, který zabil 22 lidí, se podle výpovědí sousedů v posledních týdnech choval podivně.

„Můžu potvrdit, že muž podezřelý z provedení včerejšího zvěrstva je 22letý Salman Abedi. Nicméně ještě nebyl formálně identifikován a nechtěl bych to dále komentovat," prohlásil šéf manchesterské policie Ian Hopkins.

Abedi se podle dostupných informací narodil v Británii rodičům z Libye. Podle BBC měl nejméně tři sourozence: staršího bratra, který se narodil v Londýně, a mladšího bratra a sestru, kteří se narodili v Manchesteru. Rodina bydlela na různých adresách v Manchesteru, včetně domu v ulici Elsmore ve Fallowfieldu, kde došlo k razii.

„Byla to lybijská rodina, která se chovala divně,“ popsala listu Daily Mail Abediho sousedka Lina Ahmedová. „Před pár měsíci vykřikoval na ulici nahlas islámské modlitby. Říkal, že je jediný Bůh a prorok Mohamed je jeho posel,“ dodala.

Bývalý Abediho přítel ze školy tvrdí, že byl vášnivým fandou fotbalového Manchesteru United. Dříve spolu trávili volný čas, v poslední době si ale i on všiml změn v útočníkově chování. „Nechal si narůst bradku, nikdy předtím si ho s bradkou nepamatuji. Ani jsme se nepozdravili, jen na sebe kývli,“ pravil.

Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém dnes provedlo policejní komando zásah. Podle místního volebního seznamu Abedi bydlel ve čtvrti Fallowfield na jihu města, kde policie provedla kontrolovanou explozi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1