Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manchesteru vyrobil bombu podle návodu na Youtube, není jediný. Co vše se dá najít?

Terorista z Manchesteru vyrobil bombu podle návodu na Youtube, není jediný. Co vše se dá najít?

Ten, kdo se chce stát teroristou, nemusí podstoupit náročný pouštní výcvik, ani odjet do Sýrie. Bojovníkem samozvaného Islámského státu se zájemci mohou stát z pohodlí domova, pokud mají k dispozici počítač a dobré internetové připojení. Na síti totiž veřejně visí řada online návodů, jak vyrobit funkční bombu. Jeden z nich použil pravděpodobně i Salman Abedi, terorista, který útočil po koncertě Ariany Grande koncem května v Manchesteru.

Dle aktuálních výsledků vyšetřování to podle britského listu The Independent vypadá, že terorista si bombu, kterou v aréně odpálil, sestavil sám podle videotutorialu na serveru Youtube. Zároveň si prý stáhnul i množství materiálů z takzvaného Temného webu. Na ten se uživatel nedostane, pokud nemá ve svém počítači speciální software, nebo oprávnění stránky prohlížet. Youtube už dotyčná videa stáhl. Na nejnavštěvovanější platformě s videi ale návodů na domácí sestrojení výbušniny zůstává stále dost.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Abedi se na Youtube naučil jak bombu sestavit a z dalších stránek si nastudoval, jak vytvořit její chemický obsah. Trhavinu pak údajně sestavoval ve třech různých bytech. Výbušniny sestavené na podobném principu už zabíjely při útocích IS ve Francii a v Bruselu.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Po útok v Manchesteru na Facebooku a Youtube neznámý uživatel publikoval 22minutové video o tom, jak si podobnou trhavinu, jakou použil Abedi, doma vyrobit. Video pocházelo ze série nazvané Džihádistické tipy pro osamělé lvy (Jihadi Ideas for Lone Lions) a bylo na něm vidět, jak vyrobit silnou bombu pomocí věcí, které má každý doma. Obě sociální sítě návod stáhly. Na webu ale stále zůstává řada videí, která podobné návody obsahují.

Návod, jak vyrobit bombu na webu YoutubeNávod, jak vyrobit bombu na webu Youtubeautor: Youtube

Tutoriály lze snadno vyhledat na Youtube. Některé z návodů jsou spíše neškodné a děti na nich předvádí známou reakci, že když do koly hodí mentolový bonbon, tak díky chemické reakci tekutina vybuchne do výšky a vypění. Jiná videa ale obsahují třeba postup, jak podomácku vyrobit rozbušku nebo granát.

„Nepovolujeme videa s návody na výrobu bomb a rychle mažeme záběry, které porušují naše pravidla. Zaměstnáváme kvůli tomu tisíce lidí, kteří sledují, co uživatelé na web umisťují a spolupracují i s vládou,“ dušuje se web Youtube ve veřejném prohlášení.

Také šéf Facebooku Mark Zuckerberg spustil veřejnou iniciativu za potírání extremismu, ve které spoléhá i na všímavost běžných uživatelů, po kterých žádá, aby podezřelý obsah nahlašovali. Britská vláda přesto viní dál sociální sítě, že poskytují prostor pro komunikaci mezi teroristy. A videa na sociálních sítích dál přibývají. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744