Články odjinud

Teroristé chtěli ve Francii zřejmě útočit na stadion. Tajné služby zmařily dva atentáty

Teroristé chtěli ve Francii zřejmě útočit na stadion. Tajné služby zmařily dva atentáty

Francouzské bezpečnostní služby zmařily od letošního ledna dva plánované teroristické útoky ve Francii, jeden na jihu a jeden na západě země. Řekl to dnes francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Cílem jednoho z atentátů se podle něj mělo stát jedno „velké sportovní zařízení".

„Od 1. ledna jsme zhatili dva plány na atentát, které ještě nebyly úplně hotové, ale určitý počet lidí se chystat spáchat útoky,“ uvedl Collomb podle agentury AFP v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1.

Na začátku ledna ministr oznámil, že loni bezpečností složky překazily 20 teroristických útoků. Dodal tehdy, že ve Francii není jediná oblast, kde by hrozba spáchání atentátu neexistovala.

Ve Francii na počátku listopadu skončil po téměř dvou letech výjimečný stav zavedený v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí.

Od ledna 2015, kdy dva islamisté zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, si teroristické útoky ve Francii vyžádaly podle AFP životy 241 osob. Kromě útoků v Paříži umírali lidé také při atentátu ve městě Nice v červenci 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto - zahynulo 86 lidí. V loňském roce při dvou atentátech, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS), teroristé zabili tři osoby.

 

Články odjinud