Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristé chtěli ve Francii zřejmě útočit na stadion. Tajné služby zmařily dva atentáty

Teroristé chtěli ve Francii zřejmě útočit na stadion. Tajné služby zmařily dva atentáty

Francouzské bezpečnostní služby zmařily od letošního ledna dva plánované teroristické útoky ve Francii, jeden na jihu a jeden na západě země. Řekl to dnes francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Cílem jednoho z atentátů se podle něj mělo stát jedno „velké sportovní zařízení".

„Od 1. ledna jsme zhatili dva plány na atentát, které ještě nebyly úplně hotové, ale určitý počet lidí se chystat spáchat útoky,“ uvedl Collomb podle agentury AFP v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1.

Na začátku ledna ministr oznámil, že loni bezpečností složky překazily 20 teroristických útoků. Dodal tehdy, že ve Francii není jediná oblast, kde by hrozba spáchání atentátu neexistovala.

Ve Francii na počátku listopadu skončil po téměř dvou letech výjimečný stav zavedený v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí.

Od ledna 2015, kdy dva islamisté zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, si teroristické útoky ve Francii vyžádaly podle AFP životy 241 osob. Kromě útoků v Paříži umírali lidé také při atentátu ve městě Nice v červenci 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto - zahynulo 86 lidí. V loňském roce při dvou atentátech, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS), teroristé zabili tři osoby.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1