Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristé plánovali vyhodit do povětří letadlo se 400 lidmi na palubě. Nálož ukryli do panenky Barbie

Teroristé plánovali vyhodit do povětří letadlo se 400 lidmi na palubě. Nálož ukryli do panenky Barbie

Australským úřadům se před měsícem podařilo překazit teroristický útok na letadlo se 400 lidmi na palubě směřujícího do Abu Dhabí. Teroristé libyjského původu chtěli vyhodit letoun do povětří pomocí náloží schovaných v panence Barbie a mlýnku na maso. Přestože se může na první pohled zdát, že byla snaha odpálit letadlo pomocí improvizovaných bomb předem odsouzená k nezdaru, australské úřady plány teroristů odhalily především díky tomu, že bylo zavazadlo těžší, než povolují limity. Informovala o tom BBC.

Čtveřici útočníků zadržela australská policie při protiteroristickém zátahu v červenci. Následné vyšetřování ukázalo, že se muži libyjského původu snažili odpálit letadlo za pomoci bomb ukrytých v panence Barbie a mlýnku na maso. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl libyjský ministr vnitra Nohad Machnouk.

Libyjský ministr také osvětlil, proč se teroristům nepodařilo plán dovést do konce. Zavazadlo na sebe totiž upozornilo tím, že bylo příliš těžké. Tato verze se však rozchází s tvrzením australských vyšetřovatelů, podle kterých měl jeden z úročníků dostat kufr do letadla, aniž by o bombě věděl.  

V souvislosti s plánovaným útokem, který měl 15. července zasáhnout dopravní letadlo společnosti Etihad airways, byli zadrženi čtyři muži. Devětačtyřicetiletý Khale Khayat a jeho dvaatřicetiletý bratr Mahmud Khayat byli obviněni z „přípravy a plánování teroristického útoku“ a hrozí jim doživotí. Dva další byli propuštěni.

Michael Phelan z australské federální policie plán popsal jako „jeden z nejvíce sofistikovaných, o jehož uskutečnění se na australské půdě kdy usilovalo“. Součástky potřebné k sestrojení bomby se do Austrálie dostaly přes členy Islámského státu, ke kterému se hlásí další z bratrů Khayatových Tarek. Ten odjel do Sýrie a bojuje po boku islamistů ve městě Rakka.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744