Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristická hrozba v Německu roste. Počet radikálních islamistů dosahuje rekordní výše

Teroristická hrozba v Německu roste. Počet radikálních islamistů dosahuje rekordní výše

Počet takzvaných salafistů – tedy islámských fundamentalistů, kteří požadují návrat ke kořenům islámu a zavedení práva šaría – v Německu rapidně roste. Jak v neděli uvedl šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen, v zemi žije asi 10 800 těchto islámských radikálů, což je víc než kdy dřív. Salafistické hnutí přitom tamní úřady považují za základ pro islámský terorismus a hrozí proto, že teroristických útoků bude přibývat. 

Nárůst počtu salafistů v Německu dokládají i čísla německých tajných služeb. Zatímco koncem loňského roku se počet souvěrců s islámskou fundamentalistickou ideologií pohyboval kolem 9700 lidí, v létě se číslo zvýšilo na 10 100, dnes už jich je ale zase o 700 víc. Podle včerejšího prohlášení šéfa Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georga Maassena je tak počet salafistů v Německu větší, než kdy dřív.

Maassen podle německého serveru Deutsche Welle zároveň přiznal, že kvůli „roztříštěnosti“ salafistického hnutí je pro německé úřady těžké jejich aktivity kontrolovat. Náborové jednotky islámských fundamentalistů se totiž přesouvají z mešit a veřejných prostranství na internet, kde se muslimové radikalizují v menších skupinách. Podle německých tajných služeb se k salafistům navíc přidává stále větší počet žen, k jejichž islamistickým sítím je pro úřady těžké se vůbec dostat.  

Salafistická hnutí přitom německé úřady vnímají jako odrazový můstek k možnému páchání teroristických útoků. Maassen už v létě upozornil na to, že Evropa od roku 2015 zažívá dosud nepoznanou vlnu islámského terorismu, která se nevyhýbá ani Německu. Při jednom z útoků na vánočních trzích v Berlíně přitom loni zemřela i žena z Česka.  

Hrozbou jsou islamisté ze severního Kavkazu

Jak v neděli uvedl Maassen, jednu z největších bezpečnostních hrozeb představují radikálové ze severního Kavkazu. V Německu jich žije kolem 500 a pocházejí především z Čečenska, Dagestánu nebo Ingušska.

„Blízký vztah islamistů ze severního Kavkazu k násilí, bojovému umění a zbraním vyžaduje pozornost německých bezpečnostních orgánů,“ prohlásil Maassen s tím, že mnozí z nich mají hluboké zkušenosti nejen z válek v domovském regionu, ale také ze Sýrie a Iráku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1