Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristický útok u britského parlamentu má první oběť. Muž do lidí najel autem a pobodal policistu

Teroristický útok u britského parlamentu má první oběť. Muž do lidí najel autem a pobodal policistu

Centrem Londýna otřásl teroristický útok. Podle dostupných informací zemřela jedna žena a přibližně deset lidí je zraněných. Fotografie zachycují množství lidí ležících na Westminsterském mostě nedaleko budovy parlamentu. Další snímky ukazují auto, které nedaleko narazilo do plotu. Neznámý útočník podle svědků tímto vozem nejdřív najel do lidí na mostě a pak pobodal policistu, načež byl zastřelen. Budova parlamentu a okolí jsou uzavřené a na místě je množství policistů. 

Policie útok řeší jako terorismus. O identitě útočníka a jeho motivech momentálně není nic známo. Není ani zřejmé, zda měl komplice.

Podle dostupných zpráv ale udeřil sám. Autem zranil lidi na mostě a pak pobodal u budovy parlamentu policistu. Podle jednoho ze svědků byl pachatel ve středním věku. Popsal ho jako člověka asijského původu. V ruce měl údajně nůž dlouhý asi 20 centimetrů. Britská policie už vyzvala veřejnost, aby jí poskytla fotografie či videa s podezřelým mužem.

Podle redaktora agentury PA, který událost sledoval z okna své kanceláře, zazněla střelba a křik. „Byla tam skupina asi 40 nebo 50 lidí, která běžela za roh z ulice Bridge Street k areálu parlamentu. Zdálo se, že se před něčím prchají," řekl Andrew Woodcock, kterého citovala BBC.

Najednou jeden muž vytáhl nůž. „Zdálo se, že drží dlouhý kuchyňský nůž. Slyšel jsem něco, co znělo jako výstřely - myslím, že asi tři," dodal s tím, že na místě zůstali ležet dva lidé. Další osoby k nim přibíhaly, aby jim pomohly.

Útočník udeřil přímo v srdci Londýna, v rušné oblasti kolem budovy parlamentu, kde v té době byla i premiérka Mayová. Poslanci, kteří přerušili jednání, byli vyzváni, aby zůstali na svých místech. Premiérku, která byla v budově kvůli středečním poslaneckým interpelacím, podle médií odvedla ochranka do bezpečí.

Okolí Westminsterského mostu na mapách GoogluOkolí Westminsterského mostu na mapách Googluautor: Google Maps

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744