Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžká rána pro Islámský stát. Syrská armáda mu zabila „ministra války“

Těžká rána pro Islámský stát. Syrská armáda mu zabila „ministra války“

Několik velitelů takzvaného Islámského státu včetně „ministra války“ této teroristické organizace zabili východně od Aleppa vojáci syrské armády. Oznámila to syrská státní média s odvoláním na armádní zdroje. Celkem se stalo obětí operace 13 islamistů ze Saúdské Arábie a Iráku.

Předchůdce Masrího ve funkci vojenského velitele IS Umar Šíšání zahynul loni po zásahu amerického letectva. Vedení organizace jeho smrt potvrdilo loni v červenci s tím, že Šíšání zemřel v bojích nedaleko iráckého Mosulu.

Armáda prezidenta Bašára Asada zaznamenala v minulých týdnech v provincii Aleppo řadu vojenských úspěchů. V polovině května získala po dvouměsíčních těžkých bojích kontrolu nad tamní leteckou základnou, kterou měli dosud v rukou radikálové. V bojích proti džihádistům ve východním Aleppu obsadili vládní vojáci za pomoci spojeneckého Ruska 170 vesnic a měst.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Syrská vládní vojska podnikla sérii leteckých útoků na oblast na jihu země, která byla nedávno na návrh Ruska vyhlášena klidovou zónou. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Při nejméně 12 náletech bylo podle ní svrženo devět barelových bomb v provincii Dará částečně kontrolované povstalci. Armáda rovněž odpálila na povstalecké pozice dvě rakety, uvedla SOHR.

Ruský návrh na zřízení klidových zón podepsaly na začátku května zástupci Ruska, Íránu a Turecka v Kazachstánu. Syrská opozice ruský plán odmítá a považuje ho za ohrožení územní celistvosti. Také odmítá Írán jako garanta jakéhokoli plánu příměří.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1