Thajská princezna se rozhodla k nevídanému kroku. Vzepřela se tradici a chce se stát premiérkou | info.cz

Články odjinud

Thajská princezna se rozhodla k nevídanému kroku. Vzepřela se tradici a chce se stát premiérkou

Nejstarší sestra thajského krále, princezna Ubolratana Radžakanjaová, bude usilovat o post premiérky v thajských volbách 24. března. Kandidovat bude za stranu, která má blízko ke svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Sokem se jí stane dosavadní premiér Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci, když armáda 22. května 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu. Informovala o tom agentura Reuters.

Junta původně slibovala, že v roce 2015 uspořádá parlamentní volby, hlasování ale opakovaně odložila. Volby jsou teď naplánovány na 24. března. Poslední regulérní volby se v Thajsku konaly v roce 2011. Nadcházející hlasování proto mnozí vidí jako příležitost k obnově demokracie v druhé největší ekonomice jihovýchodní Asie. K účasti na volebním klání se v pondělí, kdy proběhl první den registrace, přihlásilo téměř 6000 kandidátů z 58 politických stran.

Rozhodnutí sedmašedesátileté thajské princezny kandidovat je podle agentury AP zlomové, jelikož příslušníci thajské monarchie do politiky podle tradice nevstupují.

Pro analytiky bude o to těžší předpovídat možný výsledek voleb. Armáda totiž byla vnímána jako instituce, která je k monarchii neloajálnější, zatímco stranu svrženého premiéra monarchisté označovali spíše za nepřátelskou vůči královské rodině, připomněla AP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud