Thajská princezna vyzvala na souboj vojenského diktátora. Zemi sjednotí, nebo navede k občanské válce | info.cz

Články odjinud

Thajská princezna vyzvala na souboj vojenského diktátora. Zemi sjednotí, nebo navede k občanské válce

Thajce i zahraniční pozorovatele dění šokovalo oznámení, že se nejstarší sestra tamního krále bude příští měsíc ucházet o post premiérky v prvních svobodných volbách od vojenského puče v roce 2014. Princezna je kandidátem opoziční strany považované za „protikrálovskou“ a jejím soupeřem bude dosavadní premiér a vůdce vojenského převratu Prajutch Čan-Oča. Král označil rozhodnutí své příbuzné za nevhodné a neústavní. Kandidatura ženy může mít nehledě na úspěšnost dalekosáhlé důsledky pro celou zemi.

Poprvé v historii thajského království se do politiky otevřeně a oficiálně pouští člen královské rodiny. Ubolratana Radžakanjaová, sestra krále Rámy X. oznámila, že se chce stát premiérkou. Je to zcela proti všem thajským tradicím, protože členové královské rodiny jsou obyčejně nadstraničtí a ovlivňují politiku jen ze zákulisí.

Radžakanjaová se sice vzdala královského titulu kvůli tomu, že si vzala v roce 1972 Američana, ale stále je považována prostými Thajci za člena královské rodiny a téměř za polobožstvo. Analytici tvrdí, že může pomoci ukončit 15 let trvající politické napětí v zemi, které vedlo k sérii pouličních protestů, násilí a vojenských pučů. Pokud neuspěje, dají se po volbách očekávat nepokoje a násilí.

Radžakanjaová nehledě na výsledek výrazně pomůže straně, za kterou se chce stát premiérkou. Jde o uskupení Thai raksa Chart, která je považované za „protikrálovské“ a je spojené s bývalými premiéry Šinavatrovými. Ty od moci odstavila armáda a jsou v exilu. Jejich strana má tradičně oporu na venkově, zatímco královská rodina má podporu spíše mezi městskou elitou.

Radžakanjaová bude soupeřit o post ministerského předsedy se současným premiérem Prajutch Čan-Očou. Bývalým generálem a vůdcem vojenského převratu, který v roce 2014 odstavil od moci příznivce Šinavatrů. Ten se prohlašuje za příznivce monarchie a pravidelně vystupoval v televizi ve speciálním programu věnovaném „udržitelnému rozvoji“ na základě „královské filosofie“.

Kandidatura Radžakanjaové je tak výrazným povzbuzením pro opozici, která se nyní zbaví nálepky odpůrců monarchie a může získat další voliče. Navíc si Radžakanjaovou jako člena královské rodiny nikdo nedovolí kritizovat, byť se na ni podle některých právníků nevztahuje drakonický zákon o urážce majestátu. Radžakanjaová je navíc velmi populární na sociálních sítích, hrála v televizním seriálu a ve filmu, je považována za velkého propagátora Thajska v zahraničí. Radžakanjaová zatím neřekla, jaké má priority. Strana, která ji nominovala, pouze uvedla, že chce „modernizovat Thajsko“ a dosáhnout „usmíření mezi Thajci“.

Potud je základní rozložení sil jasné, do děje ale může dramaticky promluvit král a bratr novopečené političky, který vládne pod jménem Ráma X. Vatčirálongkón. Ten své sestře hned první reakcí dopřál punc rebelky, když její kandidaturu označil za nevhodnou a neústavní. „Zapojení vysoce postaveného člena královské rodiny do politiky, a to jakýmkoli způsobem, je krokem, který je v rozporu s tradicemi, zvyky a kulturou země. Proto je pokládáno za krajně nevhodné,“ stojí v královském prohlášení. Agentura TReuters to rovnou čte tak, že 66letý monarcha kandidaturu své sestry prakticky pohřbil, protože jeho nesouhlas dost možná povede k diskvalifikaci Radžakanjaové u volební komise.

Na komisi se už obrátila i jedna ze stran s odkazem na zákony, které politickým subjektům zakazují odvolávat se v kampani na členy královské rodiny a využívat je ve svůj prospěch.

Současný král je v Thajsku považován za playboye, impulsivního nespolehlivého člověka postrádajícího potřebnou důstojnost. Konsolidovat moc mu pomohla právě armáda, zejména vyšší důstojníci a pučista Prajutch Čan-Oča. Podle deníku The Wall Street Journal ale monarcha není s tímto stavem příliš spokojen a snaží se získat podporu mladších armádních důstojníků jako protiváhu proti současnému velení armády. Chce tak zabránit vůdcům vojenské junty, aby v nadcházejících volbách upevnili svoji moc a vytvořili legitimní vládu.

Kritizovaná kandidatura princezny na post premiérky by se mu paradoxně mohla hodit. Mohla by zabránit ve vítězství proarmádním stranám. Druhou variantou je prohloubení rozkolu v případě, že král nakonec nezůstane nestranný a proti své sestře nepřímo podpoří vojáky. „Pokud všechno půjde dobře, uvidíme proces usmíření a sjednocení národa. Pokud ne, představuje to velké riziko“ pro politickou budoucnost Thajska, řekl agentuře Reuters Thitinan Pongsudhirak, politický analytik z Chulalongkornovi university, nejstarší univerzity v Thajsku. Volby budou 24. března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud