Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ti, kdo zůstali: Příběhy mladých Venezuelanů, kteří navzdory bídě odmítli odejít za lepším

Ti, kdo zůstali: Příběhy mladých Venezuelanů, kteří navzdory bídě odmítli odejít za lepším

Není jídlo, nejsou léky. Inflace je ve Venezuele nejvyšší na světě a míra kriminality tváří v tvář brutální chudobě roste již dvě dekády. Podle prezidenta Nicolase Madura za to může Západ a kapitalistické živly, ekonomové kontrují, že na vině je spíš jeho socialismus v praxi. Ať tak či onak, ze země nyní utíkají statisíce lidí; do New Yorku, Limy, Bogoty či Madridu. O to silnější jsou však příběhy lidí, kteří se rozhodli dobrovolně zůstat a zvolili si Caracas za svůj domov.

„Mladí lidé dnes na sobě cítí enormní tlak, aby vystudovali a co nejrychleji se dostali ze země. To je vše, co v posledních měsících slyšíte,“ říká dýdžejka Mabe reportérovi deníku New York Times. „Noviny a televize pořád jenom papouškují, že tady na nás žádná budoucnost nečeká. To je ale blbost. Já to vidím jinak a proto tu zůstávám,“ dodává Mabe jen den poté, co jí zloději na ulici ukradli její auto. Když redaktor její příběh sepíše, žádá noviny, aby jeho jméno raději neuváděly jeho jméno. Cítí, že by to pro něj nebylo bezpečné.

Že život v zemi dnes není jednoduchý, se shodnou snad všichni Venezuelané. Nepokoje jsou stále častější, regály naopak prázdnější. Oficiální směnný kurz bolívaru vůči americkému dolaru je sice 10:1, na černém trhu ale americkou měnu neseženete pod dva miliony. To vše ve smutném kontextu země, která vlastní největší zásoby ropy na světě.

„Ti, kteří zůstali, se snaží protlouct životem. Jasně, není to nic jednoduchého. Ale jde to,“ tvrdí odhodlaně Yarua Camagniová, profesionální tanečnice. Jedním dechem ale připouští, že lidé se dnes musejí mnohem více soustředit na zabezpečení základních potřeb před uplatňováním vlastní kreativity.

Své o tom ví třeba i Carolina Jimenezová, mezinárodní šampionka v bojovém umění MMA. Aby se loni mohla zúčastnit prestižní soutěže bojovníků v Polsku, musela spustit crowdsourcingovou kampaň. Naštěstí uspěla a na náklady na cestu se jí složila veřejnost. Jimenezová se ale snaží soustředit na pozitivní přínosy současné Venezuely. „Být atletem ve Venezuele znamená přístup k ohromnému množství zdejších kvalitních trenérů. Doslova každý den můžete trénovat s šampionem v boxu, wrestlingu nebo jiu-jitsu.“

Ne všichni ale sdílejí takovou perspektivu. Podle pozorovatelů je exodus Venezuelanů do okolních zemí srovnatelný třeba se situací v Sýrii. Celková čísla Organizace pro migraci tvrdí, že za poslední dva roky zemi opustil milion lidí, stovky tisíc utekly ještě dříve. A jen za poslední půlrok do sousední Kolumbie odešlo čtvrt milionů lidí a proud neustává. 

„Úroveň migrace je srovnatelná se Sýrií nebo s Bangladéší,“ přiznává pro Washington Post Tomás Páez, expert na imigraci z venezuelské univerzity.

Proč mladí lidé ve Venezuele zůstávají? „Můj sen by bylo někam vycestovat a vydělat dost peněz na to, abych se mohl vrátit a žít si bez starostí. Všechno je ale v poslední době velmi komplikované,“ krčí rameny oděvní návrhář z Caracasu Juan Ramos.

Souhlasí, že naděje se v zemi hledá jen velmi obtížně. Prezident Maduro minulý měsíc ve sporných volbách obhájil svůj prezidentský mandát i na další období a nic nenasvědčuje tomu, že by zemi, kterou on a jeho předchůdce Hugo Chávéz přivedli k bankrotu, chtěl doopravdy pomoci postavit se zpět na nohy.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232