Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tichá ruská likvidace. Putinovy kritiky v Británii vraždily tajné služby i mafie, tvrdí USA

Tichá ruská likvidace. Putinovy kritiky v Británii vraždily tajné služby i mafie, tvrdí USA

Aktivita ruských vrahů na území Velké Británie byla zřejmě větší, než se doposud myslelo. Podle webu Buzzfeed se americké tajné služby domnívají, že Rusové zabili v Británii až 14 lidí. Mezi nimi byli oponenti současného vedení Kremlu i vlivní podnikatelé.

Vypadl ze čtvrtého patra a nabodl se na plot. Zatímco britští vyšetřovatelé označili smrt miliardáře Scota Younga za sebevraždu, jeho okolí mělo od počátku pochyby. Realitní magnát a jeden z nejbohatších Britů zbohatl i na obchodech s ruskými oligarchy. V posledních týdnech života měl strach, že se ho někdo snaží zlikvidovat.

Server Buzzfeed.com nyní po dvou letech vyšetřování zjistil, že za Youngovou smrtí skutečně mohly být kontakty s Rusy. Podle informací z dokumentů amerických tajných služeb byl Young jednou ze 14 obětí ruských tajných služeb nebo mafiánských organizací ve Velké Británii.

Kromě něj měli Rusové zabít například ruského podnikatele Borise Berezovského. Ten z britského exilu často kritizoval politiku Kremlu. Také v jeho případě byla jednou z variant smrti sebevražda, avšak skutečná příčina zůstává dodnes neznámá.

Britská policie ale u případů vyloučila možnost vraždy. Buzzfeed však v tomto týdnu upozornil už na jedno úmrtí, které vyvolalo pochybnosti o postupu vyšetřovatelů.

U smrti Alexandra Perepiličného policisté vyloučili cizí zavinění, toxikologické rozbory však v jeho žaludku odhalily jed, který využívají i ruské tajné služby. Buzzfeed navíc zjistil, že vyšetřovatelé vůbec nevyslechli ženu, která s Perepiličným strávila poslední dva dny života. Pochyby o vyšetřování umocňuje i výrok ministryně vnitra Amber Ruddové, podle níž by zveřejnění některých okolností smrti ruského bankéře mohlo ohrozit národní bezpečnost.

Američtí špióni, kteří se podezřelými úmrtími na britské půdě zabývali, se domnívají, že Perepiličnyj také patřil mezi oběti ruských zabijáků. Podle nich je dokonce pravděpodobné, že jeho vraždu odsouhlasil prezident Vladimir Putin.

„Na základě informací, které jsme nasbírali a analyzovali, můžeme bezpečně říci, že okolnosti silně nasvědčují ruskému zapojení do těchto úmrtí,“ komentoval nejmenovaný americký úředník a dodal, že od britské policie požadují Američané další vyšetřování.

Richard Walton, někdejší šéf protiteroristické jednotky Scotland Yardu, prohlásil, že podobné vyšetřování je velice nebezpečnou zónou a je nad síly místních policejních složek. Právě ty přitom podezřelé kauzy šetřily.

Walton zároveň dodal, že za jeho působení u Scotland Yardu se případy úmrtí, do nichž bylo Rusko zapleteno, skutečně objevily. Úřady však vždy narazily na nedostatek důkazů, který jim zabránil dovést kauzy až před soud.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744