Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tichý převrat v londýnské Victoria Street: Corbyn je pro labouristy příliš starý, hledá se náhradník

Tichý převrat v londýnské Victoria Street: Corbyn je pro labouristy příliš starý, hledá se náhradník

V londýnské Victoria Street 39, sídle britské labouristické strany, se začíná šeptat o převratu. Hlavní osobnosti strany se totiž začínají zabývat otázkou, zda jejich předseda Jeremy Corbyn není pro příští volební období již příliš starý. A zda by nebylo mnohem lepší podívat se po někom jiném, mladším, kdo by labouristy v roce 2022 do volební vřavy vedl. 

Ten, kdo povede labouristy do příštích parlamentních voleb v roce 2022, by měl být plný sil a energie. Jednak aby přesvědčil voliče, aby tuto levicovou stranu opět poslali ke kormidlu, jednak aby dokázal zemi po dalších pět let vést. V labouristické straně si její špičky začínají myslet, že současný vůdce Jeremy Corbyn toto kritérium nesplňuje, tvrdí britský deník Independent

„Politik, který stranu povede do parlamentních voleb, se musí zavázat k tomu, že zůstane po celé pětileté období,“ tvrdí jeden ze členů labouristické stínové vlády. „Jeremy je sice možná v dobré kondici, ale v květnu 2027 už mu bude téměř 78 let,“ naznačuje nejmenovaný politik.

Další ze členů stínové vlády dodává, že Corbyn nyní oplývá dostatkem energie. „Ale rok 2022, respektive 2027, je opravdu daleko. A vést zemi nic jednoduchého, vyžádá si to svou daň.“

Přestože Corbyn nyní tvrdí, že se cítí zcela zdráv, pochybovači mají silné argumenty. Pokud totiž ve Velké Británii nedojde k předčasným volbám a labouristé by v roce 2022 vyhráli, stal by se Corbyn ve svých 72 letech jedním z nejstarších premiéremů, který se kdy do Downing Street 10 nastěhoval. Starší by v tomto srovnání byli třeba lord Palmerston, kterému bylo v roce 1855, kdy do úřadu nastupoval, 70 let a Winston Churchill. Tomu bylo dokonce 77.  

Corbyn nicméně kritiku odmítá. „Mám spoustu energie, cítím se skvěle,“ řekl loni v rozhovoru. „Každé ráno snídám ovesnou kaši a energetické tyčinky a vyhýbám se alkoholu i masu,“ dodal šéf labouristů. Jeho tiskový mluvčí nyní doplnil, že Corbyn plánuje vést labouristy do příštích voleb bez ohledu na to, kdy se budou konat.

Z případných nástupců, kteří by mohli Corbyna v čele strany nahradit, se nejčastěji skloňuje jméno stínové ministryně zahraničí Emily Thornberryové. Bez šancí podle deníku Independent nicméně není ani stínová ministryně průmyslu a energetiky Rebecca Long-Baileyová, stínová ministryně školství Angela Raynerová či stínový ministr pro záležitosti brexitu Keir Starmer.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1