Tichý převrat v londýnské Victoria Street: Corbyn je pro labouristy příliš starý, hledá se náhradník | info.cz

Články odjinud

Tichý převrat v londýnské Victoria Street: Corbyn je pro labouristy příliš starý, hledá se náhradník

V londýnské Victoria Street 39, sídle britské labouristické strany, se začíná šeptat o převratu. Hlavní osobnosti strany se totiž začínají zabývat otázkou, zda jejich předseda Jeremy Corbyn není pro příští volební období již příliš starý. A zda by nebylo mnohem lepší podívat se po někom jiném, mladším, kdo by labouristy v roce 2022 do volební vřavy vedl. 

Ten, kdo povede labouristy do příštích parlamentních voleb v roce 2022, by měl být plný sil a energie. Jednak aby přesvědčil voliče, aby tuto levicovou stranu opět poslali ke kormidlu, jednak aby dokázal zemi po dalších pět let vést. V labouristické straně si její špičky začínají myslet, že současný vůdce Jeremy Corbyn toto kritérium nesplňuje, tvrdí britský deník Independent

„Politik, který stranu povede do parlamentních voleb, se musí zavázat k tomu, že zůstane po celé pětileté období,“ tvrdí jeden ze členů labouristické stínové vlády. „Jeremy je sice možná v dobré kondici, ale v květnu 2027 už mu bude téměř 78 let,“ naznačuje nejmenovaný politik.

Další ze členů stínové vlády dodává, že Corbyn nyní oplývá dostatkem energie. „Ale rok 2022, respektive 2027, je opravdu daleko. A vést zemi nic jednoduchého, vyžádá si to svou daň.“

Přestože Corbyn nyní tvrdí, že se cítí zcela zdráv, pochybovači mají silné argumenty. Pokud totiž ve Velké Británii nedojde k předčasným volbám a labouristé by v roce 2022 vyhráli, stal by se Corbyn ve svých 72 letech jedním z nejstarších premiéremů, který se kdy do Downing Street 10 nastěhoval. Starší by v tomto srovnání byli třeba lord Palmerston, kterému bylo v roce 1855, kdy do úřadu nastupoval, 70 let a Winston Churchill. Tomu bylo dokonce 77.  

Corbyn nicméně kritiku odmítá. „Mám spoustu energie, cítím se skvěle,“ řekl loni v rozhovoru. „Každé ráno snídám ovesnou kaši a energetické tyčinky a vyhýbám se alkoholu i masu,“ dodal šéf labouristů. Jeho tiskový mluvčí nyní doplnil, že Corbyn plánuje vést labouristy do příštích voleb bez ohledu na to, kdy se budou konat.

Z případných nástupců, kteří by mohli Corbyna v čele strany nahradit, se nejčastěji skloňuje jméno stínové ministryně zahraničí Emily Thornberryové. Bez šancí podle deníku Independent nicméně není ani stínová ministryně průmyslu a energetiky Rebecca Long-Baileyová, stínová ministryně školství Angela Raynerová či stínový ministr pro záležitosti brexitu Keir Starmer.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud