Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tillerson není první. Politické rošády amerického prezidenta Donalda Trumpa přehledně

Tillerson není první. Politické rošády amerického prezidenta Donalda Trumpa přehledně

Americký prezident Donald Trump dnes odvolal ministra zahraničí Rexe Tillersona, po několika měsících tak vyvrcholilo jejich napětí hlavně kvůli politice vůči KLDR. Americkou diplomacii teď nově povede dosavadní ředitel CIA Mikem Pompeo. Změna ministra zahraničí může silně ovlivnit vztahy Spojených států na poli mezinárodní politiky. Během Trumpovi dosavadní vlády se v amerických institucích odehrálo více zásadních personálních změn. Tady je jejich chronologický přehled.

2017

Sally Yatesová, úřadující ministryně spravedlnosti

31. ledna - Trump uvolnil z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, která nesouhlasila s jeho dekretem dočasně zakazujícím vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavujícím přijímání uprchlíků.

Michael Flynn, hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu

13. února - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím začal prověřovat Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil z funkce po 24 dnech v úřadu. Bílý dům uvedl, že ho k tomu vyzval Trump, který prý v něj ztratil důvěru. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy.

Steve Bannon, člen Národní bezpečností rady (NSC)

5. dubna - Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Kontroverzního poradce mnozí označovali za nekompetentního, Bannon vedl do svého jmenování extremistický a xenofobní server Breitbart News.

James Comey, ředitel FBI

9. května - Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho údajně kvůli ztrátě důvěry a chybám při vyšetřování skandálu kolem elektronické pošty Hillary Clintonové. Jeho rozhodnutí vyvolalo kritické reakce. Podle názoru většiny amerických médií byl skutečnou příčinou Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Novým šéfem FBI se v srpnu stal Christopher Wray.

Sean Spicer, mluvčí Donalda Trumpa

21. července - Trump jmenoval ředitelem komunikace Bílého domu svého příznivce a finančníka Anthonyho Scaramucciho. Na znamení nesouhlasu s jeho jmenováním rezignoval Trumpův mluvčí Sean Spicer, který post šéfa komunikace dočasně zastával od června, kdy podal demisi tehdejší ředitel Mike Dubke. Trump Scaramucciho po deseti dnech odvolal. Propustil ho prý na nátlak nového personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho.

Reince Priebus, personální ředitel Bílého domu

28. července - Trump odvolal z funkce personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse, kterého ostře kritizoval krátce působící šéf Trumpovy komunikace Anthony Scaramucci, podle něhož Priebus stál za úniky informací z prezidentova okolí do médií. Novým personálním ředitelem jmenoval Trump dosavadního ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho.

2018

Joseph Yun, představitel USA pro severokorejské záležitosti

2. března - Kvůli "osobním důvodům" rezignoval představitel USA pro severokorejské záležitosti Joseph Yun, který byl hlavním komunikačním kanálem Washingtonu s Pchjongjangem.

Hope Hicksová, ředitelka tiskového oddělení Bílého domu

28. února 2018 - Rezignaci oznámila šéfka tiskového oddělení Bílého domu Hope Hicksová. Bývalá modelka odchod oznámila po slyšení ve sněmovním výboru pro tajné služby, kam byla pozvána kvůli vyšetřování ruských zásahů do předvolební kampaně. Hicksová na zásadní otázky odmítla odpovědět, avšak prohlásila, že v Bílém domě byla občas nucena pro dobro věci lhát. Tři týdny před oznámením rezignace se dostala do konfliktu s Trumpem poté, co sepsala prohlášení, v němž se Bílý dům zastal prezidentova vlivného poradce Roba Portera, který rezignoval kvůli obvinění z domácího násilí. Učinila tak bez konzultace s prezidentem.

Gary Cohn, hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa

7. března 2018 - Rezignoval hlavní ekonomický poradce prezidenta Trumpa Gary Cohn. Podle agentur rezignace souvisela s Cohnovým odporem k Trumpovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA.

Rex Tillerson, ministr zahraničí

13. března - Trump nahradil v čele ministerstva zahraničí USA Rexe Tillersona dosavadním šéfem CIA Mikem Pompeem. CIA nově povede jako první žena v historii Gina Haspelová, dosavadní Pompeova zástupkyně.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek