Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce lidí v Budapešti znovu demonstrovaly proti vládě. Vadí jim Orbánův přístup k migrantům a Sorosově univerzitě

Tisíce lidí v Budapešti znovu demonstrovaly proti vládě. Vadí jim Orbánův přístup k migrantům a Sorosově univerzitě

Několik tisíc lidí se dnes v Budapešti zúčastnilo další protivládní demonstrace. Protestující podle tiskových agentur mimo jiné vyjádřili podporu Evropské unii v její kritice politiky premiéra Viktora Orbána, která je namířená především proti migrantům a nepohodlným subjektům včetně nevládních organizací.

Podle některých odhadů až 5000 lidí se nejprve shromáždilo na nábřeží Dunaje. Tam vyslechli několik řečníků, kteří hovořili zejména o nutnosti svobody slova, ochrany nevládních organizací a také obrany Středoevropské univerzity (CEU) financované americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem a působící právě v Budapešti.

Poté se zástup vydal na několik kilometrů vzdálené náměstí Lajose Kossutha před budovu parlamentu. Pochod měl podle médií viditelný policejní doprovod.

Mezi důvody rostoucí nespokojenosti části Maďarů je především chystaná novela zákona o nevládních organizacích a další kroky posilující moc Orbánovy vlády a omezující práva a svobody. V dubnu pak rozhořčení zvýšil nový zákon o vysokých školách, který ohrozil existenci CEU v Maďarsku.

Podle kritiků je zákon namířený přímo proti této univerzitě, což vláda popírá. Vstoupit v platnost má od října. Právní předpis, který ukládá nové podmínky, jež Středoevropská univerzita nyní nesplňuje, vyvolal silné mezinárodní rozhořčení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1