Tisíce lidí v Madridu protestovaly proti koridě. Býčí zápasy považují za týrání zvířat | info.cz

Články odjinud

Tisíce lidí v Madridu protestovaly proti koridě. Býčí zápasy považují za týrání zvířat

Tisíce lidí se dnes v Madridu zúčastnily protestního pochodu proti býčím zápasům a požadovaly ukončení této kontroverzní podívané ve Španělsku. Pochod prošel centrem španělského hlavního města, napsala agentura AP. Podle španělského zákona z roku 2013 je korida národním kulturním dědictvím.

Podle aktivistů bojujících za práva zvířat patří krvavé zápasy mezi nejvíce nehorázné formy krutosti na zvířatech na planetě. Pochod byl naplánován na dobu, kdy se koná slavná týdenní slavnost ve čtvrti San Isidro s velkým počtem býčích zápasů v madridské aréně Las Ventas. Protest ukazuje, jak je společnost rozdělená mezi ty, kteří jsou proti zápasům a považují je za okázalou formu krutosti na zvířatech a těmi, kteří je brání jako součást tradiční kultury Španělska.

Demonstranti také požadovali změnu legislativy, podle které by se krutost na zvířatech stala součástí trestního zákoníku země.

Mluvčí organizátorů protestu Laura Gonzalová vyzvala k okamžitému zastavení všech býčích zápasů. „Je načase, aby se celá společnost sjednotila a řekla dost,“ uvedla.

Levicová starostka Madridu Manuela Carmenová nezakázala býčí zápasy v zemi, ale zrušila roční dotace na jejich propagaci.

Ve Španělsku již léta roste odpor proti slavnostem, při nichž umírají býci. Klesá i zájem domácího publika o býčí zápasy, které už v roce 1991 zakázaly Kanárské ostrovy, v roce 2010 pak Katalánsko. Španělský ústavní soud však loni zrušil rozhodnutí regionální vlády Katalánska zakázat pořádání býčích zápasů s tím, že tento zákaz porušuje vnitrostátní právní předpisy chránící tuto kontroverzní podívanou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud