Tisíce Maďarů jsou opět v ulicích. Protestují proti Orbánovi a jeho vítězství ve volbách | info.cz

Články odjinud

Tisíce Maďarů jsou opět v ulicích. Protestují proti Orbánovi a jeho vítězství ve volbách

V centru Budapešti se dnes na další protivládní demonstraci sešly stejně jako minulou sobotu desítky tisíc stoupenců opozice žádajících především svobodu médií, nový volební zákon a odchod premiéra Viktora Orbána. Podle televize Hír TV pořadatelé počet účastníků protestu jako před týdnem odhadli na zhruba 100.000, například podle agentury AFP ale tentokrát přišlo lidí méně, asi kolem 30.000.

Organizátoři tyto akce pořádají především jako výraz nesouhlasu s podle nich "nespravedlivým volebním systémem", který před dvěma týdny umožnil premiérově straně Fidesz opět přesvědčivě vyhrát volby. Kromě nového volebního zákona chtějí přepočítání hlasů v přesvědčení, že došlo k podvodům, a dožadují se svobody médií. Vyzývají také k efektivnější spolupráci mezi opozičními stranami.

"Naším hlavním cílem je zrušit kontrolu Fideszu nad státními médii... Ale svůj úkol mají i opoziční strany, protože za situaci, v níž se nyní nacházíme, také nesou odpovědnost. Společně s nimi musíme bojovat za nový, spravedlivý a čestný volební zákon a za vyšetření korupčních případů," napsali na svém facebookovém účtu pořadatelé před zahájením dnešního protestu.

Zástup se opět sešel na Kossuthově náměstí před parlamentem a stejně jako minulou sobotu se vydal na protestní pochod. Někteří účastníci mávali maďarskými prapory, zatímco další drželi transparenty s nápisy jako "Chceme svobodu tisku", "Změna režimu" nebo s narážkou přímo na premiéra "Viktore, vrať nám svobodu".

Fidesz po výrazném úspěchu ve volbách konaných 8. dubna obsadil v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel, tedy takzvanou ústavní většinu. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud