Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce nespokojených. Protesty proti Trumpovi neutichají

Tisíce nespokojených. Protesty proti Trumpovi neutichají

První vystřízlivění dohnalo Donalda Trumpa velmi rychle. Ve městech napříč USA proti němu dál protestují tisíce lidí. V ulicích jsou k vidění hesla upozorňující na jeho pochybení, hořící odpad a zloba. 

New York, Chicago, Los Angeles, Portland. Po odeznění prvního šoku vyšli odpůrci Donalda Trumpa do ulic. Výzvy z nejvyšších pater demokratické strany nepomohly – na klid a respektování voleb apelovala poražená Hillary Clintonová i prezident Obama. Marně. Naštvání menšin a mladých lidí, kterým bílá střední třída zvolila nežádaného prezidenta, je příliš velké na to, aby se dalo zamluvit.

„Jsem zklamaná, otřesená a trochu propadám panice, když myslím na přátele a rodinu – protože myslím na to, co se na nás řítí. Na nenávist, která se na nás řítí.“
Marion Hill, 22letá demonstrantka

Protesty tisíců lidí se soustředí do metropolí. Nevyhýbají se ale ani těm, které jsou centrem tradičně republikánských států. Lidé skandují hesla namířená proti Trumpovi – připomínají sexismus a výroky proti menšinám, které pronášel v předvolební kampani – a blokují dopravu nebo zapalují odpad.

Oni ho nevoliliOni ho nevoliliautor: Reuters

Jak si je naklonit?
Protesty jsou pro Trumpa prvním hořkým soustem po volebním triumfu a připomínají mu, že velká část Američanů nezapomněla ze dne na den přešlapy, kterých se v kampani cílevědomě dopouštěl. Zklidnění zjitřených nálad a spojení společnosti, kterou sám rozdělil, bude pro Trumpa největší výzvou. On sám se po zvolení zavázal, že pro to udělá maximum a bude prezidentem všech. Stojí o to ale podstatná část USA? Ta, která je na prahu dospělosti?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744