Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce uprchlíků ve Švédsku lhaly o svém věku. Před úřady se vydávaly za děti, aby získaly azyl

Tisíce uprchlíků ve Švédsku lhaly o svém věku. Před úřady se vydávaly za děti, aby získaly azyl

Švédsko se podobně jako jiné evropské země potýká s uprchlíky žádajícími o azyl, a to i z řad dětí. Vyšetřování však nyní ukázalo, že tisíce uprchlických „dětí“, které ve Švédsku mezi lety 2015 a 2016 požádaly o azyl, jsou osoby starší 18 let. S odkazem na místní média o tom informovala BBC.

Švédská národní agentura pro forenzní medicínu zkontrolovala věk téměř 8 000 „dětí“ a zjistila, že přibližně 6 600 z nich bylo ve věku 18 let nebo starších. Kontroly byly prováděny pouze v případech, kde existovaly pochybnosti o věku osoby. Předpokládalo se, že někteří migranti úřadům lhali o svém věku, aby měli větší šanci získat ve Švédsku povolení k pobytu a azyl. U dětských migrantů je totiž méně pravděpodobné, že budou posláni zpět do své původní země. Informoval o tom portál televize BBC.

Na základě těchto šetření švédská migrační agentura zatím provedla 5 700 rozhodnutí. V 79 % případech se agentura rozhodla žadatele považovat za formálně starší, než původně uvedli v žádosti o azyl, píše deník Svenska Dagbladet.

Hodnocení věku se provádí pomocí rentgenových snímků zubů moudrosti a vyšetření kolenních kloubů magnetickou resonancí. Na základě výsledků se potom stanovuje věk. Mnoho žadatelů o azyl totiž nemá doklady totožnosti, protože je nejspíš ztratili, jelikož uprchli z konfliktní oblasti, nebo o ně přišli při přírodní katastrofě, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Jsou ale i země, ve kterých se datum narození do dokladu totožnosti nezaznamenává, takže někteří lidé nevědí svůj přesný věk. Právě tyto okolnosti dávají uprchlíkům možnost toho před imigračními úředníky využít.

Jen za roky 2015 a 2016 požádalo ve Švédsku o azyl více než 80 000 nezletilých (z nichž 37 000 přišlo do země bez rodiče nebo opatrovníka). 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744