Články odjinud

Tisíce uprchlíků ve Švédsku lhaly o svém věku. Před úřady se vydávaly za děti, aby získaly azyl

Tisíce uprchlíků ve Švédsku lhaly o svém věku. Před úřady se vydávaly za děti, aby získaly azyl

Švédsko se podobně jako jiné evropské země potýká s uprchlíky žádajícími o azyl, a to i z řad dětí. Vyšetřování však nyní ukázalo, že tisíce uprchlických „dětí“, které ve Švédsku mezi lety 2015 a 2016 požádaly o azyl, jsou osoby starší 18 let. S odkazem na místní média o tom informovala BBC.

Švédská národní agentura pro forenzní medicínu zkontrolovala věk téměř 8 000 „dětí“ a zjistila, že přibližně 6 600 z nich bylo ve věku 18 let nebo starších. Kontroly byly prováděny pouze v případech, kde existovaly pochybnosti o věku osoby. Předpokládalo se, že někteří migranti úřadům lhali o svém věku, aby měli větší šanci získat ve Švédsku povolení k pobytu a azyl. U dětských migrantů je totiž méně pravděpodobné, že budou posláni zpět do své původní země. Informoval o tom portál televize BBC.

Na základě těchto šetření švédská migrační agentura zatím provedla 5 700 rozhodnutí. V 79 % případech se agentura rozhodla žadatele považovat za formálně starší, než původně uvedli v žádosti o azyl, píše deník Svenska Dagbladet.

Hodnocení věku se provádí pomocí rentgenových snímků zubů moudrosti a vyšetření kolenních kloubů magnetickou resonancí. Na základě výsledků se potom stanovuje věk. Mnoho žadatelů o azyl totiž nemá doklady totožnosti, protože je nejspíš ztratili, jelikož uprchli z konfliktní oblasti, nebo o ně přišli při přírodní katastrofě, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Jsou ale i země, ve kterých se datum narození do dokladu totožnosti nezaznamenává, takže někteří lidé nevědí svůj přesný věk. Právě tyto okolnosti dávají uprchlíkům možnost toho před imigračními úředníky využít.

Jen za roky 2015 a 2016 požádalo ve Švédsku o azyl více než 80 000 nezletilých (z nichž 37 000 přišlo do země bez rodiče nebo opatrovníka). 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud