Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisk: USA se prý snaží poštvat muslimy proti muslimům a kolik lze také vydělat badmintonem

Tisk: USA se prý snaží poštvat muslimy proti muslimům a kolik lze také vydělat badmintonem

O čínském diplomatickém souboji s Tchaj-wanem, bohaté hráčce badmintonu, vyhoštění zřejmě posledního nacistického zločince z USA a pokračujících sporech mezi státy arabského Zálivu dnes kromě jiného píší světové deníky.

Lidový deník 

lidový deníklidový deníkautor: web

Čína se ústy mluvčího pekingských diplomatů nechala slyšet, že nenechá nikoho, tím méně Spojené státy, kritizovat její vztahy se středoamerickým Salvadorem. Uvádí to list Žen-min ž'-pao, tedy čínský Lidový deník, který je oficiálním orgánem tamní komunistické strany. O banalitu jde jen zdánlivě: Salvador totiž nejen navázal oficiální kontakt s Čínou, ale zároveň přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-wanem. Ostrov, který pevninská Čína považuje za vlastní vzbouřenou provincii, se snaží posilovat svoji legitimitu právě diplomatickými vztahy s členskými státy OSN. Nyní, po odpadnutí Salvadoru jej tedy uznává již méně než dvacítka většinou nevelkých států, obvykle z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří. USA, tedy spojenec Tchaj-wanu, označily salvadorské rozhodnutí za „špatný signál“ pro svobodu Tchaj-peje, Čína si je naopak pochvalovala jako moudré diplomatické rozhodnutí.

Hindustan Times

hindustan timeshindustan timesautor: web

Indie oslavuje úspěch své badmintonistky Pusarly V. Sindhuové, která se propracovala mezi deset nejlépe placených sportovkyň planety. Na první straně její úspěch dokumentuje žebříčkem finančně nejúspěšnějších atletek také list Hindustan Times. Sport, který Češi hrají obvykle jen na koupalištích, loni vynesl Sindhuové osm a půl milionu amerických dolarů, čímž se propracovala na sedmé místo, přičemž je v první desítce obklopena nejčastěji tenistkami. Indie si tak díky Sindhuové opět připomíná, že její sportovní vkus je značně odlišný od okolního světa: jedničkou v ní není fotbal, ale kriket, který třeba v Čechách hraje opravdu jen málokdo (čest výjimkám).

Tehran Times

tehran timestehran timesautor: web

Íránský deník Tehran Times umístil na hlavní fotku své první strany ájatolláha Alího Chameneího, který poutníkům do Mekky vzkazuje (ve volném překladu): „Vězte, že se USA snaží přimět muslimy, aby zabíjeli jiné muslimy“. Íránský náboženský vůdce, který má v tamním politickém systému poslední slovo, tak reaguje na americký příklon k sunnitským arabským státům Zálivu. Tedy regionálním rivalům Íránu. Právě teď navíc probíhá hadždž, velká náboženská pouť do saúdské Mekky, kterou by měl alespoň jedenkrát za život vykonat každý muslim, pokud mu to umožňují finance a zdravotní stav. Během hadždže se íránští věřící, nejčastěji šíité setkávají s arabskými sunnity a tento vzkaz může být brán i jako výzva ke vzájemné smířlivosti při náboženských obřadech.

The Jerusalem Post

jpostjpostautor: web

Izraelský deník The Jerusalem Post přináší na titulní straně příběh pětadevadesátiletého Jakiwa Palije, kterého Spojené státy právě deportovaly do Německa. Palij byl členem SS a dozorcem v koncentračním táboře Trawniki, který se nacházel na polském území. Na základě zkreslených údajů získal už v roce 1957 americké občanství. O jeho vyhoštění z USA se vedla složitá právní bitva: Německo jej odmítalo s tím, že zločiny nespáchal na jeho území. Není proto ani jasné, zda Palij v Evropě stane před soudem. Americký prezident každopádně konstatoval, že odjezdem Palije vyslaly Spojené státy světu „jasný signál, že nacističtí zločinci nejsou na jejich území vítáni“.

Gulf New

GnGnautor: web

Deník Gulf News vydávaný v Dubaji informuje o pokračujícím sporu v Zálivu. Bahrajn se rozhodl nevydávat občanům Kataru víza nutná ke vstupu do země, přičemž výjimku učinily jeho úřady pouze v případě studentů. Bahrajn svůj krok zdůvodnil „nepřátelským chováním“ Katařanů. A jednoznačně konstatuje, že nechce poškodit obyčejné katarské „bratry“, ale reaguje na chování jejich vlády, která se prý chová neodpovědně a nedrží se principů mezinárodního práva. Katar je pro svoji nezávislou politiku ostatními státy Zálivu do značné míry izolován, sunnitským monarchiím vadí jeho korektní vztahy s Íránem.

Hadždž: Pouť do Mekky, kterou musí vykonat každý muslim. Průběh připomíná židovské rituály. Čtěte víc>>>

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232