Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tlak na KLDR už zesiluje i Čína. Mezinárodní sankce ale potají podrývá Rusko

Tlak na KLDR už zesiluje i Čína. Mezinárodní sankce ale potají podrývá Rusko

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce. Pro jejich zavedení hlasovala Čína a také Rusko. To však hraje hru na obě strany. Sankce sice pomohlo zpřísnit, zároveň ale pomáhá k jejich podrývání. S Kim Čong-unovým režimem totiž čile obchoduje.

Rusko je pro KLDR čím dál důležitějším partnerem. Severokorejská diktatura sice stále nejvíc obchoduje s Čínou, která tvoří devadesát procent jejího odbytu a je pro Pchjongjang životně důležitá, Peking však v poslední době začíná na Kima stále více ekonomicky tlačit, aby přestal s raketovými testy.

Jak tlak sílí, ohlíží se Severní Korea na Rusko. Dokumenty amerických úřadů vypovídají o rostoucím provozu tankerů mezi KLDR a Vladivostokem. Rusové v zemi přidušené sankcemi vidí možnost rychlého zisku.

„Jak Číňané omezují dodávky ropy a plynu, ohlíží se na Rusko,“ popisuje pro list Washington Post jeden z úředníků s detailní znalostí obchodních operací. „Kdykoli jsou odříznuti od primárního dodavatele, zkouší získat někoho jiného,“ dodal.

Rusko má velké ropné zásoby a vzájemný obchod může Korejcům pomoci udržet jejich ekonomiku nad vodou a odolat mezinárodnímu tlaku. „Číňané mohou být na Severní Koreu naštvaní a zvýšit tlak. Ale není jasné, jestli to budou ochotni udělat také Rusové,“ vysvětluje Anthony Ruggiero, bývalý úředník amerického ministerstva financí.

Jednou z firem, která má s KLDR obchodovat, je společnost Velmur. Tu založili ruští pracovníci před třemi lety v Singapuru jako obchodníka s nemovitostmi. Místo toho pomohla Severní Koreji s nákupy paliva za miliony dolarů.

Podle dokumentů Velmur spolupracoval s dalšími ruskými partnery na obstarání dodávek nafty za sedm milionů dolarů (asi 153 milionů korun). Zástupci Velmuru se k věci odmítli vyjádřit.

Američané připustili, že může být nemožné zastavit ruské lodě vezoucí palivo do severokorejských přístavů. Alespoň dokud jim Putinova vláda bude poskytovat tichý souhlas. Nekonečná bitva sankcí přitom rozhodně nekončí. Například americký prezident Donald Trump označil poslední soubor tvrdých postihů jen za jeden z mnoha drobných kroků. A také evropští diplomaté říkají, že severokorejská krize nemá vojenské řešení. Jinými slovy: jedinou zbraní proti KLDR je ekonomika.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1