Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

To nejdůležitější se nepovedlo. Útok spojenců na Asada příštím chemickým útokům nezabrání

To nejdůležitější se nepovedlo. Útok spojenců na Asada příštím chemickým útokům nezabrání

Jestliže Trump, Mayová a Macron doufali, že jejich sobotní raketový úder omezí schopnost diktátora Bašára Asada plynovat vlastní lid, dost pravděpodobně se spletli. Podobně snadné, jako je vydat rozkaz k úderu, je pro syrského vůdce vytvoření nových laboratoří na chemické zbraně. Ostatně, zatím ani není jisté, zda zasažené vojenské objekty, údajně klíčové pro syrský chemický program, vůbec byly v provozu.

Pondělí, 23. červen 2014: Ze syrského přístavu Latákíja právě odjíždějí lodě s posledními zbytky chemických zbraní, které syrský režim přiznal světu. Náklad bude slavnostně zničen, Sýrie údajně od těchto nehumánních zbraní vyčištěna. Obratná diplomacie toho zmůže mnohem víc, než útoky na několik málo vojenských objektů, dodal k tomu tehdejší americký ministr zahraničí John Kerry. Dnes bohužel víme, že ani jedno řešení není ideální.

Co zmohla Kerryho „obratná“ diplomacie jsme mohli sledovat třeba před rokem v syrské vesnici Chaj Šajchún na severozápadě země. Tu syrská režimní vojska nechala zplynovat, zemřely desítky lidí včetně malých dětí. Nebo před několika týdny, když k podobnému útoku došlo ve městě Dúmá. Bohužel, se stejným výsledkem. 

Jenomže ani cílené údery západních raket, které v sobotu ráno obnažily svaly Západu, toho v boji s chemickými zbraněmi mnoho nezmůžou. Spojenecká akce sice zasáhla tři vojenská zařízení, údajně klíčová pro schopnost režimu produkovat chemické zbraně, přesto však zůstává mnoho otázek. Například proč nejsou hlášeny žádné oběti útoku. To buď naznačuje, že zařízení byla během doby útoku kompletně prázdná, anebo již byla opuštěná. Tomu by ostatně nasvědčoval i fakt, že nejsou informace, že by během zásahu došlo k úniku nebezpečných plynů do okolí – jak by se po zásahu stovkou raket země-země a vzduch-země dalo očekávat. 

Bez ohledu na to, zda tato vojenská zařízení byla v provozu, či nikoliv, ale faktem zůstává, že stejně jednoduché, jako je pro západní státníky vypálit na Asada své rakety, je i pro Asada přesunout výrobu chemických zbraní jinam.

„Věřím, že jsme zasáhli centrum vývoje chemických zbraní syrského režimu,“ uvedl k účinnosti útoku americký generál Kenneth McKenzie. „To ale neznamená, že by režim nyní nebyl schopen ve svých chemických útocích pokračovat,“ připustil. 

Vyrobit si nové chemické zbraně je pro Asadův režim až žalostně jednoduché a žádné sofistikované laboratoře k tomu ani nepotřebuje. K produkci chlorových bomb mu stačí sehnat komerčně dostupný chlor, běžně používaný k dezinfekci vody. „A nervový plyn sarin může být vyráběn téměř kdekoliv,“ dodává deník New York Times s odvoláním na sobotní zprávu francouzské rozvědky.

„Problém u chloru je ten, že je velmi smrtelný, ale na druhé straně velmi potřebný při dezinfekci vody,“ vysvětluje Michael Knights z washingtonského Institutu pro Blízkovýchodní politiku. „Všechny státy ho proto mohou legálně držet,“ dodává.

„Možnost, že byste omezili schopnost režimu tuto látku běžně sehnat, není reálná,“ uzavírá Knight.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1