Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Točil se tu nejsledovanější hit Despacito. Takto hurikán Maria změnil barevnou čtvrť Portorika v místo zkázy

1080p720p360p

Sluncem zalité pobřeží, výrazné barevné domky a bezstarostná letní atmosféra plná erotického napětí. Tak vylíčil život ve čtvrti La Perla v metropoli Portorika klip Despacito. Sezónní hit zlomil veškeré rekordy sledovanosti, když zaznamenal miliardy přehrání (aktuálně 3,8 miliardy) a portorickému San Juanu udělal výbornou reklamu. Teď přišel hurikán Maria a čtvrti, kde se populární klip natáčel, změnil k nepoznání. Upozornil na to server Daily Beast.

Hit Despacito působí dojmem, jako že se nic nemůže pokazit. Rozhodně ne na Karibském ostrově, kde starosti – zdá se – neexistují. Příroda tohle tvrzení rychle vyvrátila. Hurikán Maria změnil barevné ulice ve změť trosek a odpadu.

Hurikán zasáhl Portoriko vší silou. Ostrov se třemi a půl miliony obyvatel dostal přímý úder a skončil kompletně celý odříznutý od elektrické energie. Čtvrť metropole San Juan s názvem La Perla – místo, kde se letní hit natáčel – přitom pocítila úder živlu ze všeho nejsilněji. Takto ji zachytil dron ještě v době před katastrofou:

Charakteristická část města s domky nahuštěnými na svahu poblíž moře podlehla zkáze. Bouře vyrvala stromy z kořenů, pobořila chatrné příbytky a strhávala zdi s bohatým graffiti. „Tohle je v podstatě apokalypsa. Je těžké uvěřit, že se video točilo tady mezi námi,“ řekl pro web Daily Beast Luis Rojas.

„Portoriko a San Juan jak ho známe, už neexistuje,“ přiznala rozsah katastrofy starostka města Carmen Cruzová. Luis Fonsi, který Despacito nazpíval, se ke katastrofě vyjádřil na Instagramu. „Je hrozné, co se na ostrově děje. Je hodně smutné číst zprávy od mojí rodiny, čeká nás hodně práce,“ uvedl. Konkrétně ve čtvrti La Perla to teď vypadá takto:

1080p 720p 360p
La Perla po zásahu hurikánu Maria

Hurikán Maria postupující Karibikem opět mírně nabral na síle a blíží se k ostrovům Turks a Caicos a jižním Bahamám. Počet obětí bouře stoupl na 21, informovala agentura AFP. Nejnovější oběti ohlásily úřady na Haiti, které sice hurikán nezasáhl přímo, v pobřežních oblastech však způsobil vlnobití, poničil řadu jednoduchých a málo odolných příbytků a zabil tři lidi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744