Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Tohle je v 21. století nepřípustné," říká o blokování referenda Katalánec žijící v Česku

Říká o sobě, že je o trochu víc Katalánec, než je Španěl. Katalánština je jeho rodný jazyk, ve kterém se mu nejlépe komunikuje, a tamní kulturu považuje za vlastní. Sedmadvacetiletý Jordi Climent Campins ale zároveň přiznává, že vliv na jeho život měl i Madrid a o španělskou kulturu by nikdy nechtěl přijít. Teď už žije téměř čtyři roky v Praze, kde pracuje jako ekonom. Jak vnímá referendum o nezávislosti? A jak to vidí naopak Španěl, který se narodil mimo Katalánsko?

“Je tu velké očekávání, nervozita, nikdo neví, co se děje a co se bude dít,” říká krátce před začátkem hlasování Campins. Do Barcelony se z Česka vrátil před pár dny právě kvůli hlasování. Trvá na tom, že Katalánci mají nárok na mírumilovné referendum. On sám mezi ty nejzarytější stoupence odtržení od Španělska nepatří, vadí mu ale tvrdý postup Madridu a policie, která volební místnosti nekompromisně blokuje.

“Ještě si nejsem jistý, jestli budu hlasovat pro nezávislost, nebo tam hodím jen prázdný lístek. Přijel jsem hlavně podpořit místní,” vysvětluje Campins, který se v Barceloně narodil.

Rozhodující pro něj je, jestli by v případě oddělení mohlo Katalánsko zůstat v Evropské unii, bojí se, že pokud ne, přišla by země o řadu výhod. Bruselu nicméně vyčítá, že se v posledních týdnech nepokusil zajistit dialog mezi španělskou a katalánskou vládou. “Kdyby to bylo klasické demokratické referendum, fungovaly by tu obě strany stejně a snažily by se přesvědčit Katalánce buď o odtržení, nebo o setrvání. To, co se děje, mi připadá v 21. století naprosto nepřípustné,” zdůrazňuje Campins. “Pokud se snažíme politický problém vyřešit policií a soudy, tak to znamená, že politici nedělají dobře svou práci, a potřebujeme rozsáhlou změnu.”

To, že by Katalánci okupováním místností, dělali něco špatně, si nepřipouští. Jinak to vidí Diego Tena, který už také léta žije v Praze. “Obcházejí většinu zákonů, organizují šílené referendum, kde si sami určují podmínky,” říká Tena, který původně pochází z okolí přímořského města Alicante. Proti samotné ideji referenda nic nemá, i když by si odtržení Katalánska nepřál. Stejně jako Campins upozorňuje, že ohledně referenda nebyla všeobecná diskuse. “Bylo to jiné než brexit, byla tu nulová debata nebo analýza, ve které by Katalánci zvážili důsledky: kdo bude platit jejich mzdy, katalánskou armádu, co budou dělat mimo EU?”

Referendum Tena považuje za naivní plán, který místní příliš nepromysleli. Kritizuje ale i postup, jaký zvolila španělská vláda. K té je velmi kritický, považuje ji za jednu z nejhorších v historii. Tvrdý souboj s Katalánci se Madridu podle něj hodí. Ostatní Španělé, kteří si odtržení oblasti nepřejí, přejdou prý navzdory korupčním skandálům znovu na její stranu.

Ať už referendum dopadne jakkoliv, Campins ani Tena se domů trvale vracet zatím neplánují. Španělsko se stále nevzpamatovalo z ekonomické krize, hlavně mladí lidé mají problém sehnat práci. “Zpátky bych se přestěhoval až ve chvíli, kdy mi má země nabídne podobné příležitosti, jako mám v zahraničí, momentálně v Česku. A navíc nechci žít v zemi, která mi nedovolí hlasovat, když chci,” říká Campins. “Ať už to dopadne jakkoliv, napětí mezi Španělskem a Katalánskem nám nepomůže, vrátí nás to o krok zpátky, zatímco zbytek světa půjde dopředu,” doplňuje Tena. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1