Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle se ještě nestalo: Americký viceprezident musel pomoct do funkce ministryni školství

Tohle se ještě nestalo: Americký viceprezident musel pomoct do funkce ministryni školství

Americký Senát dnes potvrdil Betsy DeVosovou do funkce ministryně školství. Do rozhodování musel svým hlasem vstoupit i viceprezident Mike Pence, protože senátoři hlasovali poměrem 50:50. Podle historika Senátu, na nějž se odvolala agentura AP, je to poprvé, kdy musel viceprezident přispět do hlasování o kandidátech nominovaných do vlády.

Nominace miliardářky DeVosové vyvolávala mnoho otazníků a k demokratickým senátorům, kteří s ní nesouhlasili, se dnes připojily dvě republikánské senátorky. Demokraté tvrdí, že DeVosové chybí zkušenosti a že je odpůrkyní veřejného školství. Finanční zájmy ji pak pojí s elitními školami, i když DeVosová sdělila, že se z těchto vazeb vyváže.

Prezident Donald Trump se za ni postavil, když na twitteru sdělil: „Betsy DeVosová je reformátorka, bude výbornou ministryní školství pro naše děti."

Senátní výbor pro záležitosti veteránů dnes podpořil Trumpova kandidáta na post ministra pro záležitosti veteránů Davida Shulkina. Sedmapadesátiletý Shulkin působil od roku 2015 na ministerstvu jako tajemník a do funkce byl jmenován za prezidenta Baracka Obamy. Bude prvním členem Obamovy administrativy, který bude sloužit i v Trumpově kabinetu, a stane se také prvním šéfem tohoto úřadu, který není sám veteránem. Senát o jeho nominaci bude rozhodovat podle agentury AP možná příští týden a očekává se, že Shulk

in hladce projde.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link