Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle všechno mířilo do nepravých rukou. Španělská policie zadržela obří zásilku zbraní

Tohle všechno mířilo do nepravých rukou. Španělská policie zadržela obří zásilku zbraní

10 tisíc útočných pušek, těžké kulomety, revolvery a náboje nebo granáty. To všechno je smrtící arzenál, který se podařilo zajistit španělské policii. Omračující objem zbraní měla pod kontrolou jedna ze zločineckých skupin, která využívala kličky v zákonech, aby se ke zboží relativně nepozorovaně dostala.

Španělé si můžou připsat velký úspěch v boji s pašeráky zbraní. Výsledky lednové operace se teď policie pochlubila na svém webu. Při rozsáhlé akci narazila dokonce na tajnou dílnu na úpravu a renovaci pušek a v přepočtu na zhruba 2,5 milionu korun. Pět lidí zatkla.

480p 360p 240p

Podle europolu byly zbraně určené pro černý trh ve Španělsku, Francii a Belgii. Překupníci je často kupovali jako nefunkční kusy v legálních aukcích a při dalších podobných příležitostech, potom je ale v rozporu se zákony upravovali a dělali z nich opět bezvadné funkční kusy určené na prodej. Dokonce je prodávali v obchodě, který se navenek tvářil jako prodejna sportovního zboží, jak píše BBC.

Podle policie se tyto zbraně mohly i zcela snadno dostat do rukou islamistů působících v Evropě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1