Touží Saúdové po jaderné zbrani? USA nevědí, jestli jim po vraždě novináře mohou věřit | info.cz

Články odjinud

Touží Saúdové po jaderné zbrani? USA nevědí, jestli jim po vraždě novináře mohou věřit

Vražda novináře Džamála Chášakdžího postavila přes Spojené státy nejen morální, ale i bezpečnostní dilema. Saúdská Arábie se snaží s USA vyjednat kontrakt na stavbu jaderných elektráren. Ve Washingtonu ale panují obavy, že Rijád projekt zneužije ke konstrukci jaderných zbraní. Bílý dům se tak musí znovu zamyslet, jestli je bezpečné se Saúdy v tomto ohledu nadále spolupracovat.

O stavbu jaderných elektráren projevil zájem saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán (MBS), jenž nyní čelí podezření, že si objednal Chášakdžího vraždu. MBS na vyjednávání s USA osobně dohlíží. Kromě amerického ministerstva energetiky se jej účastní i ministerstvo zahraničí.

O co jde? Saúdská Arábie by ráda postavila jaderné elektrárny. Mělo by jít o kontrakt v hodnotě zhruba 80 miliard dolarů podle toho, kolik elektráren ve skutečnosti vyroste. Rijád by však od Američanů chtěl jen postavit zařízení. Palivo si chce obstarávat sám, ačkoli by pro něj bylo daleko výhodnější jej koupit ze zahraničí.

Washington taková možnost znepokojuje. Obává se, že by Saúdská Arábie mohla projekt zneužít na výrobu vlastní jaderné zbraně. Takovou cestou postupoval Írán před uzavřením jaderné dohody s USA, kterou letos vypověděl prezident Donald Trump.

MBS sice uklidňuje, že takové ambice zatím nemá, v březnovém rozhovoru pro americkou stanici CBS však nevyloučil, že se pozice Rijádu může do budoucna změnit. „Saúdská Arábie netouží po jaderné bombě, ale bude-li ji vyvíjet Írán, pak se zachováme bezpochyby stejně,“ prohlásil korunní princ.

Saúdské ministerstvo energetiky vydalo prohlášení, v němž obavy z výroby jaderné bomby tlumí. „Saúdská vláda opakovaně potvrdila, že každá součástka saúdského programu jaderné energie je pouze pro civilní a mírové užití. Saúdská vláda se rozhodla posunout tento projekt nejen k diverzifikaci energetických zdrojů, ale také tak, aby přispěl naší ekonomice. Saúdská Arábie opakovaně vyzývá k Blízkému východu bez jakékoli formy jaderných zbraní.“

Kvůli vyjednávání se Saúdy si Kongres loni v březnu předvolal ministra energetiky Ricka Perryho. Zákonodárci se jej ptali, zda bude trvat na tom, aby Rijád nemohl vyrábět vlastní palivo. Odpověď není dodnes jasná. Bílý dům mlčí kolem toho, kam se jednání posunula. Vražda Chášakdžího vyvolala pochyby, zda je možné Saúdům v takto ošemetné záležitosti věřit. Zástupci administrativy se ale obávají, že pokud neuzavřou dohodu o stavbě elektráren Spojené státy, udělají to Rusko, Čína nebo Jižní Korea.

Celý proces odstartoval krátce po Trumpově nástupu do úřadu. Tehdejší poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn navrhoval, aby USA na stavbě jaderných reaktorů spolupracovaly s Ruskem. Flynn krátce nato musel odejít z funkce, když nedokázal vysvětlit své nezákonné schůzky s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Projekt po něm převzal Perry a Rusko z něj úplně vyloučil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud