Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trable kanadského premiéra. Kvůli dovolené u miliardáře byl ve střetu zájmů, potvrdila etická komise

Trable kanadského premiéra. Kvůli dovolené u miliardáře byl ve střetu zájmů, potvrdila etická komise

Kanadský premiér Justin Trudeau porušil pravidla o střetu zájmů, když loni dvakrát přijal pozvání k dovolené na soukromém ostrově miliardáře a duchovního vůdce šíitské sekty ismáílovců Agy Khana. Dnes to podle agentury Reuters oznámila nezávislá národní etická komise, která okolnosti premiérovy dovolené prověřovala.

„Dovolené, které pan Trudeau a jeho rodina přijali, mohou být důvodně považovány za dar k ovlivnění Trudeaua jako premiéra," uvedla etická komisařka Mary Dawsonová. Trudeau se hájil tím, že Aga Khan je dlouholetým rodinným přítelem a cesty byly soukromým rodinným výletem. Podle Dawsonové ale nelze na premiérův případ vztahovat výjimku, která se týká dárků od přátel.

Ministerský předseda v reakci na zjištění komise oznámil, že její závěry přijímá a že za své pochybení přijímá plnou odpovědnost. Trudeauovi za dovolené nehrozí žádný postih, pošramotilo to ale jeho obraz liberálního předsedy vlády, který před volbami sliboval Kanaďanům novou politickou kulturu.

Kanadský premiér loni v březnu a prosinci s manželkou a třemi dětmi trávil volno na ostrově Bell Island, který je součástí Bahamských ostrovů. Ostrov patří miliardáři a filantropovi Khanovi, který je duchovním vůdcem jedné z odnoží šíitského islámu.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1