Trable v dovolenkovém ráji: Maledivy rychle sevřela krize. Už došlo na střety i zatýkání soudců | info.cz

Články odjinud

Trable v dovolenkovém ráji: Maledivy rychle sevřela krize. Už došlo na střety i zatýkání soudců

Dovolenkový ráj sestávající z 26 atolů a téměř dvanácti stovek ostrovů je v krizi. Na jihoasijských Maledivách platí výjimečný stav, v zemi panuje napětí mezi nejvyšším soudem a prezidentem. České ministerstvo zahraničí doporučuje „dodržovat zvýšenou opatrnost při pobytu v hlavním městě Malé a vyhýbat se jakýmkoli shromážděním a demonstracím“.

Co odstartovalo současnou krizi na Maledivách?

Nejvyšší soud ve čtvrtek (1. února) během nočního jednání zrušil původní verdikt, podle kterého si měl někdejší prezident Muhammad Našíd odsedět 13 let. A nařídil osvobodit i další opoziční vůdce. Podle tribunálu totiž rozhodnutí o uvěznění politiků ovlivnil nynější kabinet.

Exprezident, který se teď nachází v exilu, pak vládu vyzval, aby rozhodnutí nejvyššího soudu přijala a politiky osvobodila. Na podporu zadržovaných demonstrovaly v hlavním městě Malé stovky lidí.

Jak reagovala vláda a prezident Jamín Abdal Gajúm?

Prezident se rozhodnutí soudu vzepřel. V pátek (2. února) odvolal šéfa policie, který oznámil, že bude rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat. Policisté věrní vládě se poté střetli s demonstranty.

V pondělí (5. února) vláda vyhlásila na 15 dní výjimečný stav. Dnes ráno (6. února), tedy jen několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu, zatkla policie šéfa nejvyššího soudu a jednoho ze čtyř jeho kolegů. Bez dalších podrobností uvedla, že oba budou „vyšetřováni“. Zbylí členové nejvyššího soudu prý dobrovolně setrvávají v jeho budově, kterou policie obklíčila už v pondělí.

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

Jak si Maledivy vedou politicky?

Maledivy se před deseti lety staly pluralitní demokracií po desetiletích autokratické vlády. Prezident Jamín Abdal Gajúm ale po svém zvolení v roce 2013 posouvá Maledivy k autoritářské vládě a oklešťuje moc demokratických institucí včetně parlamentu a spravedlnosti.

Opozice v souvislosti s nynější krizí požádala Indii, aby na ostrovní stát poslala svého vyslance. USA zase podle soupeřů nynějšího prezidenta mají zastavit „všechny transakce“, které na Maledivy směřují skrze americké banky.

Samy Spojené státy několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu vyzvaly maledivskou vládu a armádu, aby respektovaly zákony. „Amerika stojí za maledivským lidem. Maledivská vláda a armáda musí respektovat zákony, svobodu slova a demokratické instituce,“ uvedla na twitteru Národní bezpečnostní rada.

Z čeho žijí Maledivy?

Nejdůležitějším odvětvím je turismus, který generuje 28 procent HDP. Druhým nejdůležitějším oborem je rybářství. HDP na osobu činí 12 770 dolarů, což je zhruba dva a půl krát méně než v případě ČR. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud