Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trable v dovolenkovém ráji: Maledivy rychle sevřela krize. Už došlo na střety i zatýkání soudců

Trable v dovolenkovém ráji: Maledivy rychle sevřela krize. Už došlo na střety i zatýkání soudců

Dovolenkový ráj sestávající z 26 atolů a téměř dvanácti stovek ostrovů je v krizi. Na jihoasijských Maledivách platí výjimečný stav, v zemi panuje napětí mezi nejvyšším soudem a prezidentem. České ministerstvo zahraničí doporučuje „dodržovat zvýšenou opatrnost při pobytu v hlavním městě Malé a vyhýbat se jakýmkoli shromážděním a demonstracím“.

Co odstartovalo současnou krizi na Maledivách?

Nejvyšší soud ve čtvrtek (1. února) během nočního jednání zrušil původní verdikt, podle kterého si měl někdejší prezident Muhammad Našíd odsedět 13 let. A nařídil osvobodit i další opoziční vůdce. Podle tribunálu totiž rozhodnutí o uvěznění politiků ovlivnil nynější kabinet.

Exprezident, který se teď nachází v exilu, pak vládu vyzval, aby rozhodnutí nejvyššího soudu přijala a politiky osvobodila. Na podporu zadržovaných demonstrovaly v hlavním městě Malé stovky lidí.

Jak reagovala vláda a prezident Jamín Abdal Gajúm?

Prezident se rozhodnutí soudu vzepřel. V pátek (2. února) odvolal šéfa policie, který oznámil, že bude rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat. Policisté věrní vládě se poté střetli s demonstranty.

V pondělí (5. února) vláda vyhlásila na 15 dní výjimečný stav. Dnes ráno (6. února), tedy jen několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu, zatkla policie šéfa nejvyššího soudu a jednoho ze čtyř jeho kolegů. Bez dalších podrobností uvedla, že oba budou „vyšetřováni“. Zbylí členové nejvyššího soudu prý dobrovolně setrvávají v jeho budově, kterou policie obklíčila už v pondělí.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Jak si Maledivy vedou politicky?

Maledivy se před deseti lety staly pluralitní demokracií po desetiletích autokratické vlády. Prezident Jamín Abdal Gajúm ale po svém zvolení v roce 2013 posouvá Maledivy k autoritářské vládě a oklešťuje moc demokratických institucí včetně parlamentu a spravedlnosti.

Opozice v souvislosti s nynější krizí požádala Indii, aby na ostrovní stát poslala svého vyslance. USA zase podle soupeřů nynějšího prezidenta mají zastavit „všechny transakce“, které na Maledivy směřují skrze americké banky.

Samy Spojené státy několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu vyzvaly maledivskou vládu a armádu, aby respektovaly zákony. „Amerika stojí za maledivským lidem. Maledivská vláda a armáda musí respektovat zákony, svobodu slova a demokratické instituce,“ uvedla na twitteru Národní bezpečnostní rada.

Z čeho žijí Maledivy?

Nejdůležitějším odvětvím je turismus, který generuje 28 procent HDP. Druhým nejdůležitějším oborem je rybářství. HDP na osobu činí 12 770 dolarů, což je zhruba dva a půl krát méně než v případě ČR. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1