Články odjinud

Tragédie, která se dala čekat. 5 věcí, které jste o mostu v Janově netušili

Tragédie, která se dala čekat. 5 věcí, které jste o mostu v Janově netušili

Pád mostu v Janově, který připravil o život desítky lidí, se dal do jisté míry očekávat. Vyplývá to z varování expertů, kteří na nebezpečí upozorňovali již před několika lety. Co byste měli o mostu vědět?

  • Most, který spojuje janovské části Sampierdarena a Cornigliano, je dílem italského projektanta Riccarda Morandiho a byl postaven mezi roky 1963 a 1967. Po projektantovi rovněž nese jméno Ponte Morandi.
  • Měří celkem 1182 metrů, je 18 metrů široký a nachází se ve výšce 45 metrů nad povrchem. Obrovskou váhu betonu drží tři 90 metrů vysoké pilíře.

  • Jako předloha pro most v Janově Morandimu sloužil most generála Rafaela Urdanety, který postavil o několik let dříve v zálivu Maracaibo ve Venezuele. Ten se již v roce 1964 částečně zřítil poté, co do něj narazil tanker.
  • Náklady na vybudování mostu v Janově mnohonásobně překročily původně plánovaný rozpočet. Výdaje přitom rostly i s neplánovou údržbou mostu, která začala již v 70. letech. V 80. letech prošel most velkou úpravou, velké problémy však nadále dělal nekvalitní beton, který byl při stavbě použit. V 90. letech minulého století byly pro změnu vyměněny všechny kabely, které konstrukci mostu drží.

  • Most prošel poměrně velkou opravou i v roce 2016, kdy se stavebníci snažili nahrazovat rozpadající se beton a vyměňovali zábradlí. Podle italských médií expert na mostní konstrukce Antonio Brencich už tehdy uvedl, že zbývá jen několik let, kdy budou náklady na údržbu mostu astronomické a bude ho levnější strhnout a postavit nový.

 

 

Články odjinud