Tragédie v Jemenu: hladovějící matky nejedí, jídlo dávají svým dětem | info.cz

Články odjinud

Tragédie v Jemenu: hladovějící matky nejedí, jídlo dávají svým dětem

 Hladovějící jemenské matky nejedí a jídlo se snaží dávat svým dětem, aby je zachránily. I přesto ale jejich oběť bývá často zbytečná a v zemi zmítané válečným konfliktem přibývá dětí, které se ocitly na prahu hladomoru, informovala agentura AP.

Mladá Umm Mizráhová váží pouhých 38 kilogramů. Je těhotná, nicméně hladoví, aby mohla nakrmit své děti. Podobných případů řeší v nemocnici v jihojemenském Adenu desítky. Matky jako Umm nejedí a často hodně spí, aby zaspaly kručení v břiše. Svá hubená těla pak zakrývají zahalená v černých abájích od hlavy až v k patě.

Syn mladé Jemenky váží v sedmnácti měsících pouhých 5,8 kilogramu, což je polovina hmotnosti, kterou by měl v tomto věku mít. Malý chlapec vykazuje rovněž všechny známky "těžké podvýživy", jeho nohy i chodidla jsou oteklé, je jasné, že trpí nedostatkem živin.

Akutní podvýživou trpí v Jemenu na 2,9 milionu žen a dětí, dalších 400.000 dětí bojuje o život a jejich stav se podobá synovi Umm Mizráhové. Na potravinové pomoci je závislá téměř třetina jemenské populace, což představuje 8,4 milionu z 29 milionů obyvatel. Jejich počet se přitom za poslední rok zvýšil o čtvrtinu. Kdyby tuto pomoc neměli, umírali by hlady, poznamenala AP.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští Húsíové a jednotky věrné vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Húsíové se zase opírají o podporu Íránu. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Válka v JemenuVálka v Jemenuautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud